The impact of Flipgrid on young EFL learners' sentence structure mastery
İngilizce öğretiminde Flipgrid kullanımının küçük yaş grubu öğrencilerinin cümle yapısı ustalığına etkisi
  1. Tez No: 717117
  2. Yazar: BÜŞRA GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, Flipgrid'in İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerinin cümle yapısı ustalığındaki etkinliğini araştırmaktır. Çalışma ayrıca öğrencilerin ve öğretmenin Flipgrid'in İngilizce derslerinde kullanımına yönelik algılarını da araştırdı. Katılımcılar, İstanbul'da özel bir okulda öğrenim gören iki farklı sınıftan 1. sınıftaki 44 öğrenci ve 2 İngilizce öğretmeniydi. Bu karma yöntem çalışmada, Flipgrid ödevi almayan grup (22) geleneksel öğretime maruz bırakılırken, Flipgrid grubuna ise (22) geleneksel yönteme ek olarak 6 hafta boyunca Flipgrid ödevleri verildi. Araştırmanın amacı doğrultusunda, ön ve son test cümle yapısı testlerinden, yarı-yapılı öğrenci görüşmelerinden, öğretmen yansıtıcı alan notlarından veriler toplanmıştır. Bulgular, Flipgrid platformunun öğrencilerin cümle yapısı ustalığını geliştirmede önemli bir rol oynadığını ortaya koydu. Sonuçlar ayrıca hem öğrencilerin hem de öğretmenin Flipgrid'i, İngilizce derslerinde eğlenceli ve olumlu bulduklarını gösterdi. Bu sonuçlarla ilgili olarak, Flipgrid'i öğrencilerin İngilizce sınıflarına entegre etmek için pedagojik çıkarımlar ve öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to inquire into the efficacy of Flipgrid on Turkish young EFL learners' sentence structure mastery. The study also investigated the perceptions of the students and the teacher towards the use of Flipgrid in English lessons. The participants were 44 young learners of English (YLs) in the 1st grade from two distinct classes studying at a private school in İstanbul, Turkey and 2 English teachers. In this mixed-method study, the non-Flipgrid group (N=22) was exposed to traditional instruction, while the Flipgrid group (N=22) was assigned Flipgrid tasks for 6-weeks in addition to traditional instruction. For the purpose of the study, data were collected from pre- and post-test sentence structure tests, semi-structured student interviews and teacher reflective field notes. The findings revealed that the Flipgrid platform played a significant role in developing young learners' sentence structure mastery. The results also demonstrated that both the 1st grade YLs and the teacher found Flipgrid entertaining and favorable in English lessons. Regarding these results, pedagogical implications and recommendations for integrating Flipgrid in young learners' English classrooms are provided.