Çağdaş kütüphanelerin yeni anlamı ve iç mekân tasarımı üzerine bir incelenme
The new meaning of contemporary library and an investigation on interior design
- Tez No: 717150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, çağdaş kütüphanelerin yeni anlamına ve günümüz çağdaş kütüphane mekânlarının rolünün anlaşılmasına odaklanmıştır. Çalışmada, kütüphaneler yeni kütüphanecilik anlayışı ile birlikte değerlendirilmiştir. Çalışmanın kuramsal bölümünde kütüphanenin tanımı, tarihçesi, kütüphanelerin değişen anlamı ve çağdaş kütüphanelerde iç mekân tasarımlarını belirleyen faktörler incelenmiştir. Geleneksel ve çağdaş kütüphanelerin karşılaştırması yapılarak mekân niteliğini belirleyen faktörler saptanmıştır. Dünya'da ve Türkiye'de göreceli olarak diğer kütüphanelere göre daha fazla kullanıcıya ev sahipliği yapan altı kütüphanenin iç mekân tasarımları belirlenen faktörlerle analiz edilerek değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the new meaning of contemporary libraries and understanding the role of contemporary library spaces today. In the study, libraries were evaluated together with the new librarianship approach. In the theoretical part of the study, the definition of the library, its history, the changing meaning of libraries and the factors that determine interior design in contemporary libraries were examined. By comparing traditional and contemporary libraries, the factors determining the quality of the space were determined. The interior designs of six libraries, which host relatively more users than other libraries in the world and in Turkey, were analyzed and evaluated with the determined factors.