The effectiveness of corpus in written revision tasks for English language learners
İngilizce öğrenenler için yazılı düzenleme görevleri üzerinde derlemin etkililiği
- Tez No: 717151
- Danışmanlar: PROF. NURAY ALAGÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma derlem uygulamasının İngilizce öğrenen öğrencilerin yazılarındaki leksiko-gramatik yanlışları revize etme uygulamalarının üzerindeki etkililiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma Türkiye'de bir vakıf üniversitesinin İngilizce hazırlık biriminde okumakta olan bir sınıfın öğrencileriyle gerçekleşmiştir. Hazır bir sınıf (n=34) iki gruba ayrılarak bir deney ve bir kontrol grubu oluşturulmuştur. Deney grubu yazdıklarını derlem kullanarak (n=17) revize ederken diğer grup ise düzeltme için derlem kullanmamıştır (n=17). Öğretmen, öğrenci yazılarını kodlayarak öğrencilere düzeltme sürecinde yol göstermiştir. Çalışmanın sonunda bu uygulamanın öğrencilerin yazı düzeltme performanslarında bir değişim olup olmadığını, uzun vadede yazıda doğruluk ve anlamında bir etkisinin olup olmadığını ve öğrencilerin derlem uygulaması hakkındaki fikirlerinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Bulgular, her iki grubun da gelişme gösterdiğini ortaya çıkarsa da, derlem kullanan grubun kullanmayan gruba göre gerek hata düzeltmede gerek daha az yanlış yapmada daha fazla ilerleme gösterdiği ortaya çıkmıştır. Çalışmanın sonunda derlem kullanan öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ise öğrencilerin bu uygulama hakkında genel anlamda olumlu bir tutuma sahip olduklarını ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
This study aims at exploring the effectiveness of EFL learners' use of corpus data to review and self-correct lexico-grammatical errors in their writings. The participants (n=34) were divided into an experimental (n=17) and a control (n=17) group. Both groups were intact groups. Adopting a mixed-methods approach, the learners' performance were analysed quantitatively, and their attitudes were explored qualitatively. The participants wrote five compositions followed by a revision session per composition. The categorization of errors is based on surface structure errors taxonomy. To explore the effectiveness of the correction methods, the percentages of accurately corrected mistakes were examined. The differences between different error categories was examined similarly. Finally, a post writing was compared to the error ratio of the first composition to reveal whether there is a long-term effect of the experimental treatment. The results indicated a positive short-and long-term effect for both groups, however the experimental group outperformed the control group. The interviews showed that the learners had a positive attitude towards corpus consultation after their short experience with it.