The impact of information systems on the decision-making process of financial management in the ministry of education in Libya
Libya eğitim bakanlığı finansal yönetim karar verme sürecine bilgi sistemlerinin etkisi
  1. Tez No: 717162
  2. Yazar: ABDULATİ SAGHAİR ISSA ALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bilgi sistemleri, araştırmacıların ilgilendiği en önemli konulardan biri olarak kabul edilmektedir. Veri ve bilgiyi etkin bir şekilde toplama, işleme ve kullanma ihtiyacının artması, her türlü organizasyonların başarısı için temel bir gerekliliktir. Dolayısıyla, kurumların idari ve mali işlevlere ilişkin kararlarında bilgi sistemlerini kullanmaları zorunlu hale gelmiştir. Bu çalışma, finansal yönetimde bilgi sistemlerinin karar verme kalitesi üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma verileri, amaca yönelik hazırlanmış bir anket aracılığıyla elde edilmiştir. Bu araştırmanın evrenini Libya'da Milli Eğitim Bakanlığı'nda yönetici, idari ve mali daire başkanı, muhasebeci, iç denetçi olarak çalışan 200 çalışan oluşturmaktadır. Çalışmanın amacına uygun olarak, elde edilen veriler kısmi en küçük kareler regresyon (PLS) analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, bilgi sistemi kalitesinin bilgi kalitesini ve karar verme kalitesini etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Information systems are considered one of the most significant topics that researchers are interested in. The increasing need to collect, process, and use data and information effectively is an essential requirement for the success of organizations in all its forms. It has become obligatory for institutions to use information systems to make decisions related to administrative and financial functions. This study aims to determine the effect of information systems on the quality of decision-making in financial management. The research data was obtained through a purpose-prepared questionnaire. The population of this study consists of 200 employees working as managers, heads of administrative and financial departments, accountants, internal auditors in the Ministry of Education in Libya. Following the study's goal, the obtained data have been analysed using the partial least squares regression (PLS) analysis method. The analysis results show that information system quality affects information quality and decision-making quality.