Öz duyarlılığın psikolojik dayanıklılık, psikolojik iyi oluş ve öz yeterlilik üzerindeki etkisi
The effect of self-sensitiveness on psychological resilience, psychological well-being and self-efficiency
- Tez No: 717179
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada öz duyarlılığın psikolojik dayanıklılık, psikolojik iyi oluş ve öz yeterliliğin hemşireler üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bununla birlikte öz duyarlılığın psikolojik dayanıklılık üzerindeki etkisinde psikolojik iyi oluş ve öz yeterliliğin aracılık rolü de araştırılmıştır. Bu amaçla, Osmaniye ilinde bulunan özel ve devlet hastanelerinden basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 447 hemşireye uygulanan anket ile veriler toplanmıştır. Verilerin analizi için, doğrulayıcı faktör analizi, Pearson korelasyon (ölçek puanlarının ilişkisi), bağımsız gruplar t testi, tek yönlü ANOVA testi (demografik özelliklere göre karşılaştırmalar) kullanılmıştır. Ayrıca modelin hipotezlerini test etmek için bootstrap tekniği ile Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, öz duyarlılık ile psikolojik dayanıklılık arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ancak özduyarlılık ile psikolojik iyi oluş ve öz yeterlilik arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Ayrıca literatürle benzer olarak, öz yeterlilik, psikolojik iyi oluş ve psikolojik dayanıklılık arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler olduğu sonucu çıkmıştır. Yapılan aracılık analizi sonucunda ise, öz duyarlılığın psikolojik dayanıklılık üzerindeki etkisinde öz yeterliliğin ve psikolojik iyi oluşun aracılık rolü olmadığı bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of self-sensitivity, resilience, psychological well-being and self-efficacy on nurses were investigated. In addition, the mediating role of psychological well-being and self-efficacy in the effect of self-compassion on resilience was also investigated. For this purpose, data were collected through a questionnaire applied to 447 nurses selected by simple random sampling method from private and public hospitals in Osmaniye. Confirmatory factor analysis, Pearson correlation (relationship of scale scores), independent groups t-test, one-way ANOVA test (comparisons according to demographic characteristics) were used for data analysis. In addition, the bootstrap technique and Structural Equation Modeling were used to test the hypotheses of the model. As a result of the analysis, a significant relationship was found between self-compassion and psychological resilience. However, no significant relationship was found between self-compassion and psychological well-being and self-efficacy. In addition, similar to the literature, it was concluded that there are positive and significant relationships between self-efficacy, psychological well-being and psychological resilience. As a result of the mediation analysis, it was found that self-efficacy and psychological well-being did not have a mediating role in the effect of self-compassion on resilience.