Öğrenme odaklılığının ve personel güçlendirmenin örgütsel atiklik üzerindeki etkisi: Lojistik sektöründe bir araştırma
The effects of learning orientation and employee empowerment on organizational agility: A research in logistics sector
  1. Tez No: 717184
  2. Yazar: ECEM AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KANTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tez çalışmasında, öğrenme odaklılığının ve personel güçlendirmenin örgütsel atiklik üzerindeki etkisi incelenmektedir. Bu doğrultuda, öğrenme odaklılık, personel güçlendirme ve örgütsel atiklik arasındaki ilişkilerin açıklanması amaçlanmaktadır. Çalışmanın kuramsal çerçevesinde öğrenme odaklılık, personel güçlendirme ve örgütsel atiklik kavramları ele alınmıştır. Araştırma bölümünde ise belirlenen lojistik firma çalışanları ile anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Gerekli izinler ve birtakım kısıtlar dahilinde İstanbul, Bursa ve Kocaeli illerinde faaliyet gösteren lojistik firmalarında 189 beyaz yaka çalışana anket uygulaması yapılmıştır. Anket çalışması ile elde edilen veriler; faktör analizi, regresyon analizi ve korelasyon analizi aracılığıyla değerlendirmeye alınmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucu elde edilen bulgulara göre, öğrenme odaklılık ile örgütsel atiklik ve personel güçlendirme ile örgütsel atiklik değişkenleri arasında istatiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Bununla birlikte, araştırma modelindeki bağımsız değişkenlerin (öğrenme odaklılık, personel güçlendirme) bağımlı değişkeni (örgütsel atiklik) etkileme düzeyleri ile bağımsız ve bağımlı değişkenlerin kendi aralarındaki etkileşim düzeyleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis, the effect of learning orientation and employee empowerment on organizational agility is examined. Accordingly, it is aimed to explain the relationships between learning orientation, employee empowerment and organizational agility. In the theoretical framework of the study, the concepts of learning-orientation, employee empowerment and organizational agility are discussed. In the research part, a survey was applied to a number of predetermined logistics company employees. This survey was applied to 189 white-collar employees in logistics companies operating in the provinces of Istanbul, Bursa and Kocaeli, within the required permissions and certain restrictions. The data obtained as a result of the survey was evaluated through factor analysis, regression analysis and correlation analysis. According to the results obtained from the analyses, statistically significant relationships were found between the variables of organizational agility and employee empowerment and organizational agility with learning orientation. In addition, the level of independent variables' influence (learning orientation, employee empowerment) in the research model on the dependent variable (organizational agility) and the level of influence between independent and dependent variables were explained.