The perceptions of Turkish EFL students on English grammar teaching
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin İngilizce dil bilgisi öğretimine ilişkin algıları
  1. Tez No: 717202
  2. Yazar: AHMET BATUHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yeni bir dil öğrenirken dil bilgisi öğretimi çok önemlidir. Dilbilgisi, yalnızca bir dilin dört becerisi (okuma, yazma, dinleme ve konuşma) üzerinde kritik bir etkiye sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda öğrencilerin kendilerini doğru ve anlaşılır bir şekilde ifade etmelerine yardımcı olmada çok önemli rol oynar. Geçmiş çalışmalar, dil bilgisinin nasıl öğretileceği konusunda her zaman bir tartışma olduğunu ve öğrencilerin bu bağlamdaki algılarının hayati önem taşıdığını göstermektedir. Bu çalışma, Türk öğrencilerin İngilizce dil bilgisi öğretimi üzerine algılarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırma, kesitsel anket desenini benimseyen betimsel nicel bir anket çalışmasıdır. Araştırma için, elverişli örnekleme yöntemi kullanılarak Konya ilindeki özel bir dil okulunda öğrenim gören 100 öğrenci seçilmiştir. Katılımcılar üç farklı demografik grup altında (yaş, cinsiyet, dil seviyesi) incelenmiştir. Sonrasında bu grupların cevapları, demografik bilgileriyle ilgili herhangi bir anlamlılık olup olmadığını görmek için birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Anket yoluyla toplanan nicel verilerin analizi için açık kaynaklı bir yazılım kullanılmıştır ve katılımcıların cevaplarını analiz etmek için ki-kare testi yapılmıştır. Sonuçlar açıkça göstermiştir ki, öğrencilerin büyük bir çoğunluğu İngilizce dil bilgisi için öğretmenlerinin açıklamalarını faydalı bulmuş ve dil bilgisinin dört dil becerisi üzerine olumlu etkisi olduğunda hemfikir olmuşlardır. Buna ek olarak çalışma, toplamda dört öğede, yaş ve dil seviyesi grupları ile öğrencilerin verdikleri cevaplar arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulmuştur. Fakat cinsiyet grubu ile ilgili anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The teaching of grammar is essential while learning a new language. Grammar not only has a critical impact on four skills of a language (reading, writing, listening and speaking) but also plays a crucial role in helping learners express themselves in a proper and understandable way. Previous research shows that there has always been a debate on how to teach grammar and that students' perceptions are vital regarding this matter. This study aims to discover the perceptions of Turkish students on English grammar teaching. The study is a descriptive quantitative survey study which adopts a cross-sectional survey design. For the study, 100 students were selected from a private language institution in Konya using convenience sampling method. The participants were analyzed under three different demographic groups (age, gender, language level). The answers of these groups were then compared to one another to see if there is any significance related to their demographic backgrounds. For the analysis of the quantitative data that was collected through a questionnaire, an open-source software was used and chi-square test was conducted in order to analyze the answers of the participants. The results clearly showed that the majority of the students valued their teacher's explanations for the study of English grammar and agreed that grammar had a positive effect on all four language skills. In addition to this, the study uncovered statistically significant relations in a total of four items regarding age and language level groups over students' perceptions on English grammar teaching; however, no significant relation was revealed concerning gender groups and participants' perceptions.