The politics of policy reform in multiple streams: The case of asylum and immigration policy in Turkey
Çoklu akışta reform politiği: Türkiye'de iltica ve göç reformu politikası örneği
- Tez No: 717201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME ÖZÇÜRÜMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
2000'li yıllarda Türkiye'de politika girişimcisi iltica ve göç alanında nasıl ortaya çıktı, çalıştı, karar gündemini başarıyla belirledi ve politika reformunu tetikledi? Bu soruya yanıt arayan bu çalışma, 2000'li yıllarda Türkiye'de gerçekleşen iltica ve göç reformunu Çoklu Akış Modeli'nin analitik merceği altında incelemektedir. Çoklu Akış Modeli, başlangıçta kavramsallaştırıldığı gibi, gündem belirlemede kurumlara kıyasla eylemlere özel bir vurgu yapar. Bu çerçevenin doğup geliştirildiği coğrafya -Amerika Birleşik Devletleri (ABD)- göz önünde tutulduğunda, politika oluşturma sürecine böylesine eylem odaklı yaklaşılması şaşırtıcı değildir. Geleneksel tartışmalar da bu argümanı girişimci çabaların ödüllendirildiği ABD'ye işaret ederek destekler. Ancak, tüm coğrafyalar ABD ile aynı siyasi-idari koşulları paylaşmaz. Bu nedenle, Çoklu Akış Modeli'nin anlamlı bir şekilde uygulanması kurumların dikkate alınmasını gerektirir. Bu çalışma Politika Stillerini resmi siyasi kurumları ve resmi olmayan kuralları içeren (şu ana kadar göz ardı edilmiş idari gelenekler de dahil olmak üzere) ana değişken olarak algılamakta ve bu sebeple Politika Stillerini Çoklu Akış'a dahil etmeyi önermektedir. Bu çalışma ancak Politika Stilleri Çoklu Akış Modeli'ne dahil edildikten sonra, Çoklu Akış Modeli'nin farklı coğrafyalarda gündem belirleme, politika tasarımı, karar verme ve dolayısıyla politika reformu politikalarına ışık tutabileceğini savunmakta ve Çoklu Akış'ı Politika Stilleri üzerinden gözden geçirmektedir. Böylece, bu çalışma politika girişimcilerinin ABD'deki girişimciler kadar teşvik edilmediği Türkiye'de, devletçi politika stilini göz önüne alarak iltica ve göç alanında ortaya çıkan politika girişimcisinin çalışmalarına ve başarılı gündem belirlemesine cevap sunar. Bu çalışma, iltica ve göç politikası alanlarındaki kilit bürokratlar, uzmanlar ve uluslararası ve ulusal kuruluşların temsilcileriyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ve programlama ve yasal belgeler aracılığıyla toplanan ampirik bulgulara dayanır.
Özet (Çeviri)
How did a policy entrepreneur managed to appear, successfully set the (decision) agenda, and drive a path-departing policy reform in asylum and immigration in Turkey in the 2000s? In seeking answers to this question, this study examines the politics of policy reform in asylum and immigration in Turkey from 2008 and 2013 through the analytical lenses of the Multiple Streams Framework (MSF). MSF, as initially conceptualized, puts a particular emphasis on actions compared to institutions in agenda-setting. Given the geographical setting –the United States (the US)– where this framework was born and developed, such an action-focused approach to the policymaking process is not surprising. The conventional wisdom, too, corroborates this argument by pointing to the US, where entrepreneurial efforts are rewarded. However, not all settings share the same politico-administrative conditions with the US. Therefore, a meaningful application of the MSF requires considering institutions. Perceiving policy styles as a master variable embedding formal political institutions and informal rules, including overlooked administrative traditions, this study offers to incorporate policy styles into multiple streams. Arguing that only after considering policy styles can the MSF shed light on the politics of agenda-setting, policy design, policy adoption, and eventually policy reform, this research revisits multiple streams through the prism of policy styles. In this way, it provides answers to the emergence, operations, and successful agenda-setting of a policy entrepreneur in Turkey's statist policy style, where policy entrepreneurs are not encouraged as much as their counterparts in the US. This study bases on empirical evidence collected through programming and legislative documents and semi-structured interviews with key bureaucrats, experts, and representatives of international and national organizations in asylum and immigration.