Bahçeşehir Üniversitesi öğrencilerinin psikolojik danışma ihtiyaçları ve psikolojik yardım alma tutumlarının incelenmesi
Investigation of the psychological counseling needs of Bahçeşehir University students and the attitudes of seeking psychological help
  1. Tez No: 717208
  2. Yazar: GÖKÇENUR ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KARAIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Üniversite hayatı, öğrencilerin birçok yeni deneyim yaşadıkları zorlu bir dönemdir. Üniversite hayatına uyum sürecinde okulun sunduğu yardım hizmetlerinin psikososyal gelişim alanlarını da kapsaması öğrencilerin yaşam becerilerinin gelişmesi anlamında koruyucu ve destekleyici etki yaratabilir. Bu araştırmanın amacı iki aşamalı olarak belirlenmiştir. İlk olarak, öğrencilerin ihtiyaçlarının yardım arama tutumunu ne kadar açıkladığı araştırılmıştır. İkinci olarak, Bahçeşehir Üniversitesi'nde öğrenim gören lisans öğrencilerinin psikolojik danışma ihtiyaçlarının ve psikolojik yardım almaya ilişkin tutumlarının cinsiyet, sınıf, genel akademik ortalama, fakülte, okulun sunduğu psikolojik yardım hizmetlerinden (PDRM, Biri Beni Anlasa, BAUCompass) haberdar olma durumu değişkenlerine göre incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Bahçeşehir Üniversitesi bünyesindeki 9 fakülteden araştırmaya katılmaya gönüllü 908 lisans öğrencisi oluştumaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu, Psikolojik Yardım Almaya İlişkin Tutum Ölçeği– Kısa Form'u ve Öğrenci İhtiyaçları Analizi Ölçeği kullanılmıştır. Bulgulara göre, Bahçeşehir Üniversitesi öğrencilerinin kişisel, kriz, ekonomik ve üniversite eğitimi ihtiyaçlarının psikolojik yardım almaya ilişkin tutumlarını anlamlı şekilde yordadığı görülmektedir. Öğrencilerin psikolojik danışma ihtiyaçları cinsiyet, akademik ortalama değişkenlerine göre farklılaşmakta ancak sınıf düzeyine göre bir farklılık oluşmamaktadır. PDR Anabilim Dalı öncülüğünde PDR lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin süpervizyon eşliğinde sunduğu“Biri Beni Anlasa”psikolojik yardım hizmetinden haberdar olmanın da psikolojik yardım arama tutumunu olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Fakültelerin öncelikli ihtiyaçları incelendiğinde en fazla akademik, kariyer ve ekonomik ihtiyaçların ön plana çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
University life is challenging period in which students experience many new experiences. In the adaptation process to university life, the fact that school's assistance services include psychosocial development areas can create a protective and supportive effect to improve life skills of students. The aim of this research was determined in two stages. First, the extent to which students' needs explain their help-seeking attitude was investigated. Second, psychological counseling needs and psychological help-seeking attitudes of undergraduate students studying at Bahçeşehir University were examined according to the variables of gender, grade, academic average, faculty, awareness of the psychological help services provided by school (PDRM, Biri Beni Anlasa, BAUCompass). The study group consists of 908 undergraduate students from 9 faculties of BAU who volunteered to participate in the research. Demographic Form, Attitudes Towards Seeking Psychological Help-Short Form, Student Needs Analysis Scale were used as data collection tools. According to the findings, it is seen that students' personal, crisis, economic, and university education needs significantly predict their attitudes towards seeking psychological help. Counseling needs of students differ according to gender and academic average; however, there is no difference according to grade. It has been observed that being aware of the“Biri Beni Anlasa”psychological help service provided by undergraduate and graduate students under the leadership of the PCG Department has a positive effect on the attitude of seeking psychological help. When the priority needs of the faculties were examined, it was seen that academic, career and economic needs came to the fore the most.