The progress of innovative techniques and tools in online language learning
Çevrimiçi dil öğreniminde yenilikçi teknikler ve araçların ilerlemesi
- Tez No: 717236
- Danışmanlar: DR. SABA GAMZE ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Eğitimde video ve eğitici oyunların kullanımının uzun bir geçmişi olmasına rağmen ve bunların uygulanabilir çeşitli yollar ile bu tür öğretim yöntemlerinin faydaları sorgulanabilir. Şu anda dijital teknolojideki gelişmeler, dil öğretiminde daha fazla çeşitlilik sağlamaya yardımcı oluyor. Etkileşimli videolar, bu tür bir ilerlemenin başka bir örneğidir. Video; eğitim ortamlarında önemli faydalar göstermiş olsa'da bazen eğitim amaçlı nadiren kullanılır. Bu yeni teknolojik aletler sahada pek tanınmasa'da bunun mantıklı bir açıklaması vardır. Buna dayanarak, bu çalışmadaki bulgular, bir okul'da kullanılabilecek video ve eğitici oyunlara etkileşim sağlanması olanaklarını vurgulamaktadır. Tüm etkileşimli bileşenler yerinde olduğunda, videolar öğrencilerin biçimlendirici bir şekilde değerlendirilmesi, anında geri bildirim sağlanması, öğrencilerin evde ders çalışma ortamında eğitici olarak nitelendirilen videoları izleyip izlemediğini kontrol ederek, öğretim gibi çeşitli işlevleri tamamlayarak ve aynı zamanda öğrenim amaçlarına hizmet edilebilir olduğunu, bu anlamda eğitimin yerine ulaşması adına eğitici videolar gibi tüm öğrenim dalında'ki çeşitli uygulamalarda yoklama alınarak verilen desteğin yerine ulaşması mümkündür. Bunun'da ötesinde video platformlarında sıklıkla bulunan teknolojileri kullanarak, öğrencilerin sorulara verdikleri yanıtları ve nasıl hissettiklerini takip etmek için bu tarz videolar kullanılabilir. Bu potansiyel faydaları göz önünde bulunduran bu araştırma, etkileşimi filmlere ve oyunlara dahil etmek için kullanılan birçok yöntemi incelemektedir. Dijital teknolojilerin kapsamlı bir incelemesi yapılırken, ana artıları ve eksileri belirlemeye özel önem verilir.
Özet (Çeviri)
While video and game use in education has a long history, and there are several means by which they might be employed, the benefits of such teaching methods are questionable. At the moment, advancements in digital technology help provide more variety in language instruction. Interactive videos are another example of this kind of advancement. While video has demonstrated significant benefits in educational settings, it is rarely employed for instructional purposes. While this new instrument is not well recognized in the field, there may be a probable explanation for this. Based on this, the findings in this study highlight the possible affordances of adding interactivity to video and games that may be employed in school. When all the interactive components are in place, videos can serve instructional purposes by completing a variety of functions, such as assessment of students in a formative manner, providing instant feedback, checking to see if students view videos at home for a flipped class, teaching vocabulary items in context, and conducting discussions by utilizing videos as an input. More than that, videos may be utilized to keep tabs on students' replies to questions and how they are feeling using technologies that are often found on video platforms. Considering these potential benefits, this research looks at the many methods utilized to include interactivity into films and games. While conducting a comprehensive examination of digital technologies, special attention is paid to identifying the main pros and cons.