Bazı gebelerin gebelikte beslenme, anne sütü ve bebek beslenmesine ilişkin bilgi, tutum ve alışkanlıklarının belirlenmesi
Attitudes and habits of some pregnants regarding nutrition, breast milk and infant nutrition during pregnancy
  1. Tez No: 717240
  2. Yazar: BETÜL OYMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SARE MIHÇIOKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma gebelerin gebe beslenmesi, anne sütü ve bebek beslenmesiyle ilgili bilgi, tutum ve alışkanlıklarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Haziran 2021 - Eylül 2021 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi, kadın doğum polikliniğine başvuran 202 gebe çalışmaya dahil edilmiştir. Gebelerin sosyo-demografik özelliklerini, antropometrik ölçümlerini, beslenme alışkanlıklarını, genel özelliklerini, gebe beslenmesi, anne sütü ve bebek beslenmesi bilgi düzeylerini sorgulayan anket formu ile IOWA bebek beslenmesi tutum ölçeği uygulanmıştır. Gebelerin %88,6'sı Ankara'da, %11,4'ü ise Ankara dışında ikamet etmektedir. Yaş ortalaması 32,09 ± 4,34 olup yaşları 23-45 arasında değişmektedir. %84,7'si yüksekokul ve üzeri, %15,3'ü lise ve altı eğitim seviyesine sahiptir. Beden Kitle İndeksi (BKİ) gruplandırmasına göre %1'i zayıf, %51,0'i normal kiloda, %33,7'si pre-obez ve %13,4'ü obezite sınıf I grubunda bulunmaktadır. Gebe beslenmesi ile ilgili gebelerin %12,9'unun bilgi düzeyinin iyi, %72,8'inin orta, %14,3'ünün kötü olduğu belirlenmiştir. Anne sütü ve bebek beslenmesi konusunda ise gebelerin %11,9'unun bilgi düzeyinin iyi, %74,7'sinin orta, %13,4'ünün kötü olduğu saptanmıştır. Gebelerin IOWA bebek beslenmesi tutum ölçeği puan ortalamaları 64,36 ± 6,85 olup; %2,5'inin formüla ile beslenmeye yatkın, %72,3'ünün kararsız, %25,2'sinin emzirmeye yatkın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the knowledge, attitudes and habits of pregnant women about pregnant nutrition, breast milk and infant nutrition. Between June 2021 and September 2021, 202 pregnant women who applied to Başkent University Ankara Hospital, obstetrics and gynecology outpatient clinic were included in the study. A questionnaire form questioning socio-demographic characteristics, anthropometric measurements, nutritional habits, general characteristics, knowledge levels of pregnant nutrition, breast milk and infant nutrition and IOWA infant feeding attitude scale were applied to pregnant women. 88.6% of the pregnant women reside in Ankara and 11.4% live outside Ankara. The mean age was 32.09 ± 4.34 years and their ages ranged from 23 to 45 years. 84.7% of them have a college or higher education level and 15.3% have a high school or lower education level. According to Body Mass Index grouping, 1% were underweight, 51.0% were in normal weight, 33.7% were pre-obese and 13.4% were in obesity class I group. According to the pregnant nutrition knowledge level score grouping, 12.9% were in the good group, 72.8% in the medium group and 14.3% in the bad group. According to the scoring of the knowledge level of breast milk and infant nutrition, it was determined that the knowledge level of 12.9% of pregnant women about pregnant nutrition was good, 72.8% of them were moderate, and 14.3% of them were bad. It was determined that 11.9% of the pregnant women had good knowledge, 74.7% had medium and 13.4% had bad knowledge about breast milk and infant feeding. The mean score of the IOWA infant feeding attitude scale of the pregnant women was 64.36 ± 6.85; It was determined that 2.5% of them were prone to formula feeding, 72.3% were undecided, and 25.2% were inclined to breastfeed.