2-6 yaş çocuk sahibi ebeveynlerin evlilik uyumu ile ebeveyn tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between marriage adjustment and parental attitudes of parents with children aged 2-6
  1. Tez No: 717262
  2. Yazar: BETÜL BÜYÜKERZURUMLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAD DEMİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Psikoloji, Sosyoloji, Family Planning, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tüm toplumların temel yapısını oluşturan evlilik müessesesi, ülkemiz de dahil olmak üzere, yüzyıllardır korunan en önemli kurumdur. Aile birliğinin kurulabilmesi için ilk adım olarak kabul edilen evlilik, insan hayatının dönüm noktalarından birini oluşturmaktadır. Evlilik uyumu, evlilik ve aileyi kapsayan konularda fikir birliği sağlanabilmesi ve problemlerin anlaşarak çözülebilmesi olarak tanımlanmaktadır. Evlilik uyumunun, dolaylı ya da doğrudan kişilerin ebeveyn tutumlarını etkilediği düşünülmektedir. Bu sebeple mevcut araştırma 2-6 yaş çocuk sahibi ebeveynlerin evlilik uyumu ile ebeveyn tutumu arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla oluşturulmuştur. Araştırma, nicel araştırma kapsamında yer almaktadır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde ikamet eden ve okul öncesi dönem çocuğuna sahip 135 kadın 68 erkek olmak üzere toplam 203 ebeveyn oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında, demografik bilgi formu, Evlilikte Uyum Ölçeği, Ebeveyn Tutum Ölçeği'den yararlanılmıştır. Bütün istatiksel analizler SPSS (25.00) programında gerçekleştirilmiş, sonuçların yorumlanmasında 0.05 anlamlılık düzeyi temel alınmıştır. Araştırma kapsamında ilk olarak değişkenlerin basıklık çarpıklık katsayılarına bakılarak verilerin normallik varsayımını karşılayıp karşılamadıkları incelenmiştir. Değişkenlerinin basıklık çarpıklık katsayıları -1 ile +1 aralığında yer aldığı için, değişkenlerin normal dağılım gösterdiği kabul edilmiş ve araştırma analizlerinde parametrik testler kullanılmıştır. Araştırma sonuçları incelediğinde evlilikte uyum puanları ile aşırı koruyucu ebeveyn tutum puanları arasında da istatiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Öte yandan, evlilikte uyum puanları ile demokratik, otoriter ve izin verici ebeveyn tutum puanları arasındaki ilişkiler istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Demokratik ebeveyn tutum puanları ile evlilikte uyum puanları arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki vardır. Buna göre, bireylerin evlilikte uyum puanları arttıkça demokratik ebeveyn tutum puanları da artmaktadır. Evlilikte uyum değişkeni ile otoriter ebeveyn tutumu değişkeni arasında orta düzeyde negatif bir ilişki bulunmaktadır. Bireylerin evlilikte uyum puanları arttıkça otoriter ebeveyn tutum puanları azalmaktadır. Benzer şekilde, evlilikte uyum puanları ile izin verici ebeveyn tutum puanları arasındaki ilişki de negatif yönlü düşük düzeyde bir ilişkidir. Buna göre, bireylerin evlilikte uyum puanları arttıkça izin verici ebeveyn tutum puanları azalmaktadır. Araştırma kapsamında elde edilen sonuçlar, ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış ve sonuçlar doğrultusunda ilgili kişi, kurum ve kuruluşlara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The institution of marriage, which constitutes the basic structure of all societies including our country, is the most important institution that has been protected for centuries. Marriage, which is accepted as the first step for the establishment of family unity, constitutes one of the turning points of human life. Marriage adjustment is defined as the ability to reach consensus on issues involving marriage and family and to solve problems by agreement. It is thought that marital adjustment directly or indirectly affects people's parental attitudes. For this reason, the present study was created to examine the relationship between marital adjustment and parental attitude of parents with children aged 2-6. The research is within the scope of quantitative research. The sample of the study consists of 203 parents, 135 women and 68 men, residing in Istanbul and having pre-school children. Demographic information form, Marriage Adjustment Scale, and Parental Attitude Scale were used to collect data. All statistical analyzes were performed in the SPSS (25.00) program, and the interpretation of the results was based on the 0.05 significance level. Within the scope of the research, firstly, it was examined whether the data met the normality assumption by looking at the kurtosis coefficients of the variables. Since the kurtosis coefficients of the variables ranged from -1 to +1, it was assumed that the variables had a normal distribution and parametric tests were used in the research analyses. When the results of the research were examined, it was seen that there was no statistically significant relationship between marital adjustment scores and overprotective parent attitude scores. On the other hand, the relationships between marital adjustment scores and democratic, authoritarian and permissive parental attitude scores were found to be statistically significant. There is a moderately positive relationship between democratic parental attitude scores and marital adjustment scores. Accordingly, as individuals' marital adjustment scores increase, their democratic parental attitude scores also increase. There is a moderately negative relationship between the variable of adjustment in marriage and the variable of authoritarian parental attitude. As individuals' marital adjustment scores increase, their authoritarian parental attitude scores decrease. Similarly, the relationship between marital adjustment scores and permissive parenting attitude scores is a low level negative relationship. Accordingly, as individuals' marital adjustment scores increase, their permissive parental attitude scores decrease. The results obtained from the research were discussed within the relevant literature and suggestions were made to the relevant persons, institutions and organizations in line with the results.