A study on the role of marketing campaigns management in promoting humanitarian action in Iraq
Irak'ta pazarlama kampanyaları yönetiminin insani eylemlerin desteklenmesindeki rolü üzerine bir araştırma
- Tez No: 717263
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ATATÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, sivil toplum kuruluşları için ticari pazarlama stratejilerinin basitleştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla, pazarlama kampanyalarının Irak'taki insani yardım faaliyetleri, özellikle gönüllü çalışmalar üzerindeki etkisini ele aldı. Bu kuruluşların ticari pazarlama yöntemlerinden yararlanarak hedef kitlelerini etkilemeleri için, araştırma aynı zamanda Irak'ta gönüllü veya insani çalışmaları teşvik etmek amacıyla etkili araçlar bulmaya ve STK'ların benimseme açısından halkla etkileşime girmesinin önünü açmaya da katkıda bulunuyor. En önemli pazarlama kampanyalarının değişkenleri e-pazarlama, sosyal pazarlama ve viral pazarlamadır ve tez, Irak'ta sosyal sorumluluğun değerini arttırmada hepsinden yararlanma olasılığını tartışmıştır. Irak'ta gönüllü çalışmayı teşvik eden ve insani çalışmaları harekete geçiren ve dünyanın birçok ülkesinin, Afrika ülkelerinin, örneğin Irak, Suriye ve hatta ülkelerin yaşadığı bu insani krizlerin ve zorlukların tırmanmasıyla yetersiz kalan bir toplum. Güney Asya'da, hepsi büyük uluslararası desteğe ihtiyaç duyuyor. Bu ülkelerin gelişmiş ülkeler olabilmeleri için uluslararası toplumun katılımı ancak toplumu etkileyen ve insan haklarını savunmaya ikna eden ve onları para ya da elinden gelen her şeyle destekleyecek ikna edici yöntemler kullanmakla olacaktır. Bu tez, etkileme ve pazarlama yöntemlerinden yararlanma ve bunları toplum ve sivil toplum kuruluşlarının hizmetinde kullanma olasılığındaki bu önemli açıyı ele almaktadır. Tez, hedef örneğe yönlendirilen ankete güvenerek etkileyici sonuçlara ulaşmış ve anket, insanların satın alma işleminden nasıl etkilendiği gibi derin cevaplar alabilmiştir. Alışveriş yaparken, sosyal ilişkiler bireyin insani yardım konularına katkısını nasıl etkiler? halkın benimsemek ve savunmak için aradığı şeyler nelerdir? Bunların hepsi yatırım yapabilen ve kendileriyle daha fazla etkileşim kurabilen STK'lar için önemli anahtar projeler ve programlardır.
Özet (Çeviri)
This thesis dealt with the impact of marketing campaigns on humanitarian work activities in Iraq, specifically volunteer work, with the aim of contributing to the simplification of commercial marketing strategies for non-governmental organizations. For these organizations to influence their audience, taking advantage of commercial marketing methods, the research also contributes to finding effective means for the purpose of promoting volunteer or humanitarian work in Iraq to pave the way for NGOs to interact with the public in terms of adopting the thesis their ideas, message, or financial support. The variables of the most important marketing campaigns are e-marketing, social marketing, and viral marketing, and the thesis discussed the possibility of benefiting from all of them in enhancing the value of social responsibility in Iraq. A society that in turn promotes volunteer work and activates humanitarian work in Iraq, and that remains insufficient with the escalation of these humanitarian crises and challenges that many countries of the world are going through, African countries, for example, Iraq, Syria and even countries in South Asia, all of which remain in need of great international support In order for those countries to be able to become developed countries, the involvement of the international community will only be by using convincing methods that affect society and convince it to defend human rights and support them with money or whatever he can. This thesis comes to cover that important angle in the possibility of benefiting from the methods of influence and marketing and employing them in the service of society and non-governmental organizations. The thesis relied on a questionnaire directed to the target sample, and the questionnaire was able to reap deep answers such as how people are affected by buying when shopping, how social relations affect an individual's contribution to supporting humanitarian causes, and what the public is looking for to adopt and defend issues, all of which are important keys for NGOs Government projects that can invest and achieve greater interaction with projects and programs.