Periferik kanda total lenfosit sayısı/total monosit sayısı oranının Hodgkin lenfoma vakalarında prognostik önemi
Prognostic significance of total lymphocyte count / total monocyte count ratio in peripheral blood in Hodgkin lymphoma cases
  1. Tez No: 717279
  2. Yazar: AZİZ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Periferik kandaki total lenfosit sayısının (TLS) Hodgkin Lenfoma (HL) hastalarında bağımsız bir prognostik faktör olduğu bildirilmiştir. Aynı şekilde total monosit sayısının (TMS) lenfomalarda tümör mikroçevresinin durumunu yansıttığı gösterilmiştir. Ülkemizde HL'lı hastalarda TLS, TMS ve TLS/TMS oranının prognostik değeri incelenmemiştir. Çalışmamızda hem ülkemiz hakkında veri sunmak hem de verilerimizin literatürle uyumluluğunu karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmada hastaların tanı anındaki hemogram sonuçları baz alınmıştır. Tanı anında TLS, TMS ve TLS/TMS oranının prognostik değeri HL'lı 112 hastada retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular; Çalışmaya yaşları 18 ile 83 arasında, yaş ortalaması 39,28±15,23 yıl olan 57'si erkek (%51), 55'i kadın (%49) olmak üzere dışlama kriterlerini karşılayan toplam 112 olgu dâhil edilmiştir. Kadın olguların lenfosit/monosit oranı (LMO), erkek olgulara göre anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır (p=0,030). Evre I-II olan olguların LMO oranı, evre III-IV olanlara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır (p=0,005). Sigara kullanımı ve radyoterapi alma durumuna göre olguların LMO oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Tanıda IPS-3 düzeyi düşük riskli olguların LMO oranı, orta-yüksek riskli olgulara göre anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır (p=0,042). LMO 2,1 olan olgulara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük saptanırken (p=0,001); monosit değeri ise anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır (p=0,001). Log rank test kullanılarak yapılan analizde 10 yıllık sağkalım açısından LMO >2,1 ile
Özet (Çeviri)
Aim: Absolute lymphocyte count (ALC) in peripheral blood has been reported to be an independent prognostic factor in patients with Hodgkin Lymphoma (HL). Likewise, the absolute monocyte count (AMC) has been shown to reflect the state of the tumor microenvironment in lymphomas. In our country, the prognostic value of ALC, AMC, ALC/AMC ratio in patients with HL has not been studied. In our study, we aimed to both provide data about our country and compare the compatibility of our data with the literature. Materials and Methods: In our study, hemogram results at the time of diagnosis were taken as basis. At the time of diagnosis, the prognostic value of ALC, AMC, ALC/AMC ratio was retrospectively analyzed in 112 patients with HL. Results: A total of 112 cases between the ages of 18 and 83, the average age of which was 39.28 ± 15.23 years, were excluding 57 men (51%) and 55 women (49%). The lymphocyte / monocyte ratio (LMR) of female cases was found to be significantly higher than male cases (p = 0.030). The LMR rate of patients with stage I-II was found to be statistically significantly higher than those with stage III-IV (p = 0.005). There was no statistically significant difference between the LMR rates of the patients according to smoking and radiotherapy status (p> 0.05). In the diagnosis, the LMR ratio of the patients with low risk of IPS-3 level was found to be significantly higher than the patients with medium-high risk (p = 0.042). The lymphocyte value of patients with LMR 2.1 (p = 0.001); monocyte value was found to be significantly high (p = 0.001). In the analysis made using log rank test, there was no difference between LMR> 2.1 and