Davranış stilleri envanterinin geliştirilmesi
Development of behavioral styles inventory
  1. Tez No: 717284
  2. Yazar: YAVUZ BOZKURT ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı, Marston'un çalışmalarına dayanarak geliştirilmeye başlanan ve günümüze kadar uygulama temelli kendini yenileyen DİSC modeline dayanan Davranış Stilleri Envanteri (DSE) geliştirmektir. Üniversite öğrencilerinin davranış stilleriyle ilgili bilgi edinip iş dünyasıyla ilgili güçlü ve zayıf özellikleriyle (diğer ekip üyeleriyle iletişimlerini güçlendirme yolları, korkuları, değerleri, rahat edecekleri çalışma ortamı ve zorlanacakları görevler vb.) ilgili farkındalıklarının artırılması amaçlanmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunda uygun örnekleme yöntemiyle seçilmiş 339 üniversite öğrencisi yer almıştır. Veriler toplandıktan sonra dört stil için temel bileşenler analizi yapılmış ve her stilde faktör yükü en yüksek on iki sıfat belirlenmiştir. Sonrasında her stil için toplam puanlar hesaplanarak, DİSC modeliyle kuramsal olarak uygunluğunu incelemek için iki boyutlu temel bileşenler analizi yapılmış ve boyutlar arası korelasyonlar incelenmiştir. Analizler sonucunda davranış stilleri konumlarının kuramsal modelle uyumlu olduğu bulunmuştur. Erkekler ve kadınlar arasında yalnızca D stilinde istatistiksel olarak erkekler lehine önemli bir fark bulunmuştur. Envanterden elde edilen ölçümlerin KR-20 güvenirlik katsayıları .74 ile .84 arasında değişmektedir. Araştırma sonucunda Davranış Stilleri Envanteri dört boyut ve on iki maddeden oluşmaktadır. Her maddede dört sıfat yer almaktadır ve envanter toplam kırk sekiz sıfattan oluşmaktadır. Davranış Stilleri Envanteri kısa sürede cevaplanabilen ve kolayca puanlanan bir envanterdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to Behavioral Styles Inventory (DSE) based on the DISC model by Marston. Through time, the model has evolved significantly. It is intended to contribute to university students' awareness about their strong and weak characteristics (e.g., ways to strengthen communication with other team members, their fears and values, comfortable work environment, challenging tasks) in the business world by learning about their behavioral styles through the Behavioral Styles Inventory. The participants consist of 339 volunteering university students selected by a convenience sampling method. After the data collection, principal component analysis was conducted for each of the four styles, and the twelve adjectives with the highest factor loading were determined. Then, two-dimensional principal component analysis and scale intercorrelations analysis were conducted by calculating the total scores of each dimension to see the theoretical compatibility with the DİSC model. The results showed that the positions of the behavior styles were consistent with the theoretical model. A statistically significant difference was found between men and women in favor of men only in the D style. The KR-20 reliability coefficients of the measurements obtained from the inventory ranged from .74 to .84. As a result of the research, the Behavioral Styles Inventory consists of four dimensions and twelve items. The inventory, which has four adjectives in each item, consists of forty-eight adjectives. Therefore, behavior styles inventory is a tool that can be answered in a short time and is easily scored.