Gebelerde sosyal medya kullanımı ve sosyal destek arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social media use and social support in pregnant women
  1. Tez No: 717295
  2. Yazar: NİLAY ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER ER GÜNERİ, DOÇ. DR. RUŞEN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, gebelerin sosyal medya kullanımları ile algıladıkları sosyal destek arasındaki ilişki ve etkileyen faktörleri incelemektir. Araştırmanın örneklemi tesadüfi olmayan örnekleme türlerinden elverişlilik örneklemi kullanılarak internet ve sosyal medya üzerinden ulaşılan 138 gebe kadından oluşmaktadır. Kadınların tanımlayıcı özellikleri değerlendirmek için literatür taranarak araştırmacı tarafında hazırlanan“Gebe Tanıtım Formu”, sosyal medya kullanımlarını değerlendirmek için“Sosyal Medya Kullanımı Ölçeği (SMKÖ)”, sosyal destek düzeylerini belirlemek için“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ)”kullanılmıştır. Tanıtıcı form ile toplanan veriler, sayı, yüzde, ortalama hesaplamaları ile analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği“Kolmogorov-Smirnov”ile“Shapiro-Wilk Analizi”ile test edilmiştir. Bu doğrultuda normal dağılım göstermeyen karşılaştırmalı verilerde, non parametrik testlerden“Kruskal-Wallis Varyans Analizi”ve“Mann-Whitney U Testi”kullanılarak analiz edilmiştir. Normal dağılım gösteren analizlerde ise parametrik testlerden“Tek Yönlü Varyans Analizi”ve“T-Testi”kullanılarak analiz edilmiştir. Anlamlı farkın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek için“Bonferroni Düzeltmeli Mann-Whitney U Testi”kullanılmıştır. Araştırmaya katılan gebe kadınların yaş ortalaması 31,57±5,75 yıl, sosyal paylaşım sitelerini kullanma oranları %85,50'dir. ÇBASDÖ toplam puan ortalaması 63,47±15,27 şeklinde belirlenmiştir. ÇBASDÖ puan ortalamalarına göre en fazla aile ve arkadaştan sosyal destek aldıkları bulunmuştur. SMKÖ toplam puan ortalaması 30,97±9,08 şeklinde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between social media use and perceived social support of pregnant women and the factors affecting these characteristics. The sample of the study consists of 138 pregnant women reached via the internet and social media by using convenience sampling, which is one of the non-random sampling types. The“Pregnant Introduction Form”prepared by the researcher by scanning the literature to evaluate the descriptive characteristics of women, the“Social Media Use Integration Scale (SMUIS)”to evaluate their social media use, and the“Multidimensional Perceived Social Support Scale (MSPSS)”to determine their social support levels were used. The data collected with the descriptive form were analyzed with number, percentage and average calculations. Whether the data showed normal distribution or not was tested with“Kolmogorov-Smirnov”and“Shapiro-Wilk analysis”. Accordingly, comparative data that did not show normal distribution were analyzed using the non-parametric tests“Kruskal-Wallis analysis of variance”and“Mann-Whitney U test”. Normally distributed analyzes were analyzed using the parametric tests“One-way analysis of variance (ANOVA)”and“T-test”.“Mann-Whitney U test with Bonferroni correction”was used to determine which group caused the significant difference. The mean age of pregnant women participating in the study is 31,57±5,75 years, and the rate of using social networking sites is 85,50%. The total mean score of MSPSS was determined as 63,47±15,27. It was found that they received the most social support from family and friends according to the MSPSS score averages. The mean total score of SMUIS was determined as 30,97±9,08. The total Cronbach alpha reliability coefficient of the scale was calculated to be sufficient (Cronbach Alpha=0,887).