İkdâm'da edebî ve kültürel faaliyetler (1925-1926)
Literature and culturel activities at İkdam (1925-1926)
  1. Tez No: 717315
  2. Yazar: CANAN EBRU KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİM HİKMET POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Türk Dili ve Edebiyatı, Journalism, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 636
Özet
Yayın hayatına 2. Abdülhamid döneminde, 5 Temmuz 1894 tarihinde başlayan İkdâm gazetesinin çalışmamıza konu olan yılları 1925-1926'dır.Tezimizin inceleme konusunu oluşturan 1925-1926 yılları, Türk toplum hayatında köklü değişimlerin yaşandığı bir süreçtir ve İkdâm gazetesi bu süreç içerisinde basın yayın hayatında, uzun süreli varlığı ile sütunlarında yer verdiği yazılar ile Cumhuriyet döneminde de oldukça önemli bir yer edinmiştir. Türkçülük çizgisinde yeniden şekillenen Türk toplumunun prensiplerine uygun doğrultuda bir yayın hayatı sürdüren İkdâm gazetesinin incelenmesi dört kısımda gerçekleşmiştir. Birinci kısımda Cumhuriyet dönemine gelinceye kadar Türk toplum hayatında önemli bir unsur olan modernleşme sürecine genel hatları ile değinilmiştir ve Cumhuriyetin ilk yıllarında bu modernleşme cereyanının basın ve yayın hayatına etkisine değinilmiştir. Tezimizin birinci kısmını teşkil eden birinci bölümde İkdâm gazetesi iki kısımda incelenmiştir: şekil ve muhteva. Gazetenin şekil özelliklerinin incelendiği kısımda İkdâm'ın tanıtımı, yayınlanma süreci, kimlik bilgileri, mizanpaj, teknik özellikleri üzerinde durulmuştur. İkinci kısımda İkdâm'ın 1925-1926 yılları içerisindeki muhteva özelliklerinin bir değerlendirilmesi yapılmıştır. İkinci bölümü ise İkdâm'ın tahlilî ve alfabetik fihristi oluşturmaktadır. Bu kısımda tüm yazıların kronolojik ve alfabetik tasnifi yapılmıştır. Tahlilî fihristte yazar adı, soyadı, yazının adı, süreli yayın numarası, hicrî, rumî, miladî takvim, sayfa numarası, yazının türü ve görsel malzeme bilgilerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise İkdâm gazetesinde yer alan edebi, sanatsal, sosyal, siyasi, kültürel, eğitim hayatı ile ilgili yazılara“Seçilmiş Metinler”başlığı altında yer verilmiştir. Dördüncü bölüm, sonuç kısmı ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The years of İkdâm newspaper, wihc started is publiccation life on July, 5 1894, during the 2. Abdülhamid period, are 1925-1925. İn his life, with his long term existence and the writtings he included in his columns, he gained a very important place in the Republican period The examination of İkdâm newspaper, which continues its publication life in accordance with the principles of the Turkish psociety, whic was reshaped in the line of Turkism, was carried out in three parts. İn the first parts, the modernization process, which was an important element in Turkish social life until the Republican period, was mentional in general terms and the effect of this modernization trend on the press and broadcasting life in the first years of the Republic. In the first part, which constitutes thefirst part of the our thesis. İkdâm newspaper has been examined in two parts: form and content. In the section where the shape features of the newspaper are examined, the introduction of İkdâm in the shape features of the newspaper, in the puplication process, identity information, layout, tecnical features are emphasized. In the second part, an avolution of the content characteristics of İkdâm in the years 1925-1926 was made. In the second part, it forms the analytical index of İkdâm. In this section, all the articles are cronologically classified. In the analyzed index, the another's name, surname, the name of article, the number of periodical, the Hijri, Rumi, Gregorian calender, page number, type of the article and visualmaterial information are included. In the third part, the articles about literary, artistic social, political, cultural and educational life in İkdâm newspaper were created under the title of“Selected Texts”. The study was concluded with the conclusion part.