Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerde finansal analiz
Financial analysis in companies traded on Borsa Istanbul
- Tez No: 717326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK DAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yatırımcılar yatırım kararı alırken şirketlerin geçmiş yıllarda sergilediği finansal performansı incelerler. Şirketin geçmiş yıllarda gösterdiği finansal performansı gelecek yıllarda da devam edeceği varsayılır. Şirketlerin varlıkları, gelirleri, kârı ve kârlılığı her geçen yıl artıyorsa gelecek yıllarda da aynı trendi izlemesi beklenir. Geçmiş yılların finansal tablo verileri şirketlerin finansal durumunu değerlendirmek için oldukça önemlidir. Finansal tablolar finansal tablolar analiz teknikleriyle analiz edilmektedir. Bu çalışmanın amacı yatırımcıların yatırım kararları alırken şirketlerin finansal analizini yaparak finansal performanslarını değerlendirmelerine katkı sağlamaktır. Borsa İstanbul'da Kâğıt ve Kâğıt Ürünleri, Basım ve Yayın sektöründe işlem gören 13 şirket çalışmanın uygulamasında kullanılmaktadır. Şirketlerin finansal verilerinin güncel olması amacıyla 2015-2019 dönemine ait son beş yıllık finansal tablo verileri kullanılmıştır. Çalışmada finansal tablo analiz tekniklerinden oran analizi, dikey analiz ve trend analizi yöntemleri kullanılmaktadır. Oran analizinde likidite, faaaliyet devir hızı, mali yapı ve karlılık oranlarından olmak üzere 20 oran kullanılmaktadır. Dikey ve trend analizinde nakit ve nakit benzerleri, ticari alacaklar, stoklar, dönen varlıklar, duran varlıklar, kısa ve uzun vadeli yabancı kaynaklar, öz kaynaklar, hasılat, satışların maliyeti, brüt kâr, esas faaliyet kârı ve net kâr hesapları kullanılmaktadır. Analiz sonucunda sektörün finansal performansının 2015-2018 döneminde her yıl artan bir trend gösterdiği, 2018 yılında zirve yaptığı ve 2019 yılında düştüğü tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Investors examine the financial performance of companies in past years when making investment decisions. The financial performance of the company is assumed to continue in the coming years. If companies increase their assets, sales, profits and profitability each year, it is expected to follow the same trend in the coming years. The financial statements of the previous years are very important for evaluating the financial condition of companies. Financial statements are analyzed using financial statements analysis techniques. The aim of this study is to help investors evaluate their financial performance by making financial analysis of companies while making investment decisions. 13 companies in industry of Paper and Paper Products, Printing and Publishing on Borsa Istanbul are used in the implementation of the study. In order to keep the financial data of the companies up-to-date, it has been used data of the last five years of 2015-2019. Ratio analysis, vertical analysis and trend analysis methods are used in the study. In the ratio analysis, 20 ratios are used: liquidity, operating turnover ratio, financial structure and profitability ratios. In vertical and trend analysis, cash and cash equivalents, trade receivables, inventories, current assets, fixed assets, short and long term liabilities, equity, sales, cost of sales, gross profit, operating profit and net profit accounts are used. As a result of the analysis, it is determined that the financial performance of the sector shows an increasing trend every year in 2015-2018 period, peaked in 2018 and decreased in 2019.