Yapı yapma kültüründe teknoloji yönetimi
Technology management in building culture
- Tez No: 717327
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnsanlar var olduğundan beri korunma ve barınma ihtiyacını karşılamak için yapı yapma eyleminde bulunur. İlk çağlardan günümüze kadar çeşitli teknolojik gelişmelerle yapı yapma eylemi, mağaralardan başlayarak günümüzde büyük ölçekli karmaşık yapılara birçok yenilik ve değişim geçirmiştir. Yapı yapmak, insanın kültürel yaşamının bir ifadesidir. Hem malzeme hem de teknik bakımından sürekli yeni adımlar atılmakta olan yapı yapma eylemi, kültürel birikimler ile bir sonraki nesil için alt zemin oluşturmuştur. Önceleri mimarlık ürünü niteliğinde olmayan yapıları da içine olan bu kültür, yapı adına inşa edilmiş tüm yapılanları kapsamaktadır. Tarihteki ilk yapılar olan barınaklardan başlanarak inceleme yapılan tez çalışmasında, kültürün geçirdiği aşamalar gösterilerek günümüzde yapı üretimi olarak söz edilen, seri bir şekilde üretimi gerçekleşen yapılara nasıl dönüştüğünün gelişimi açıklanmıştır. Mimaride ürün/yapı ve süreç/yapı üretimi açısından ayrı ayrı gelişim göstermesini sağlayan teknolojideki gelişmeler incelenerek, yapı yapma kültürünün gelişim süreci açıklanmıştır. Endüstri devrimi ile en üst seviyelerde, hızlı değişim ve dönüşüm göstermiş olan yapma eyleminin günümüzdeki konumundan yola çıkılarak geleceğe dönük teknolojik süreçlerle ilgili değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since its existence, people have been doing building to meet the need for protection and shelter. The action of building with various technological developments from the early ages to the present day has undergone many innovations and changes to complex structures on a large scale, starting from caves. Building is an expression of human cultural life. New steps are constantly being taken in terms of both materials and techniques, and with cultural accumulations, it has formed the sub-ground for the next generation. This culture, which includes buildings that were not previously architectural products, covers all the works built in the name of the building. In the thesis study, which was examined by starting from the shelters, which are the first structures in history, the development of how the culture transformed into structures that referred to as building production today and which are produced in a series. The development process of the building culture is explained by examining the developments in technology that enable the development of products/structures and processes/structures in architecture. At the highest levels with the industrial revolution, evaluations were made about the technological processes for the future based on the current position of the action of making rapid change and transformation.