İstanbul ilinde tüketime sunulan işlenmiş deniz ürünlerinde Staphylococcus aureus varlığının araştırılması
Investigation of Staphylococcus aureus existence in processed marine products in Istanbul
- Tez No: 717351
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN ÇOBAN DİNÇSOY, DOÇ. DR. SEYDİ YIKMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Gıda kaynaklı hastalıklar halk sağlığını hayati olarak etkilemektedir. Gıda tüketimine bağlı gıda zehirlenmeleri ve intoksikasyonları olarak dünya çapında yaygın görülmektedir. Özellikle, toplu tüketim yapılan gıda işletmelerinde gıda zehirlenmelerine yol açabilecek patojenlerin varlığı önemli bir problemdir. Bu çalışmada, İstanbul ilinde tüketime sunulan işlenmiş deniz ürünlerinde Staphyloccoccus aureus'un varlığı mikrobiyolojik olarak araştırılmıştır. Çalışma kapsamında toplamda incelenen 207 işlenmiş deniz ürünlerinin 37 (%17) adedinde S. aureus pozitif olarak saptanmıştır. Pozitif olarak saptanan gıda ürünleri kabuklu deniz ürünleri (n=16), salatalar (n=1), mezeler (n=12), taze balıklar (n=2), tütsülenmiş (n=2), ızgara (n=1), sushi ve sashimi (n=3) olarak belirlenmiştir. S. aureus kaynaklı gıda zehirlenmelerinin önüne geçilmesinde hijyen kurallarına tam ve doğru şekilde uygulanarak optimum işleme koşullarının sağlanmasına dikkat edilmesi gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Foodborne diseases have a vital impact on public health. It is common worldwide as food poisoning and intoxication due to food consumption. The presence of pathogens that can cause food poisoning is an important problem, particularly in food businesses where mass consumption is made. In this study, the presence of Staphyloccoccus aureus was investigated microbiologically in processed seafood consumed in Istanbul. Staphyloccoccus aureus was found to be positive in 37 (17%) of the 207 processed seafood products examined in the study. Food products detected as positive were shellfish (n=16), salads (n=1), appetizers (n=12), fresh fish (n=2), smoked (n=2), grilled (n=1), sushi and sashimi (n=3). It was concluded that in order to prevent food poisoning caused by Staphyloccoccus aureus, attention should be paid to ensuring optimum processing conditions by fully and correctly applying the hygiene rules.