İzmir örneğinde yerel basında işgücü kalitesi
Quality of manpower at local press around İzmir
- Tez No: 71747
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ HİKMET TÖZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük) (“TÜBÎTAK / TURDOK'un abstrakt hazırlama kılavuzunu kullananız) İzmir örneğinde yerel basında iş gücü kalitesi konulu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde yerel basın kavramına değindikten sonra, yerel basının görevleri, rolü ve önemi ile temel özellikleri ele alınmıştır. Ayrıca Anadolu'daki ilk Türk gazetesi Envar-ı Şarkkıye'den bu güne yerel basının tarihsel gelişimi irdelenmiştir. İkinci bölümde yerel basının sorunlarına yer verilmiştir. Ekonomik sorunlar, yasalarla ilgili sorunlar ve mesleki sorunlar olmak üzere üç ana başlık altında toplanan sorunlar, yerel basının içinde bulunduğu krizden çıkmasını engellemektedir. Yerel basın temsilcileri bu sorunların aşılmasında devletten maddi ve manevi destek beklemektedir. Tez çalışmasının üçüncü bölümünde, tezimizin temel konusu yani yerel basında iş gücü kalitesi yer almaktadır. Bu çerçevede ilk olarak ”iş gücü“ ve ”kalite" kavramları
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT (En fazla 250 sözcük) My thesis subject is the guality of manfower at local press araund İzmir which has four chapters. In the first section we mentioned local press; functions, impontance and role of local press and the basic property of local press. And also, history of Anatolia press is explained from the first Turkish newspaper, Envar-ı Şarkkıye, to recent days. The second chapter covers the problems of the local press which is divided into three section: Economical problems, problems reladed to laws and professional problems. Due to these problems, the local press can not slip out from chrisis already in. The representatives of the local press demand support from the government to overcome all these problems. The third chapter covers the guality of manpower at local press, my basis subject. I explained the concepts“manpower”and“guality”and dwelled upon the personal policy of comman and local press. Dealing with the local press management related to the manpwer, local press has serious problems due to the lock of monpower of good guality compored to the national ones. An inquiry around İzmir supports this truth. The local press is underdeveloped due to the lack of manpower of good guality. 162