Özgürlük sorunu bağlamında iktidar ilişkileri
Power relations within the context of the freedom problem
  1. Tez No: 717467
  2. Yazar: DENİZCAN AKGÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESTER BITON RUBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
İnsanlığın yaşadığı, emek eksenli yabancılaşma, günümüzde insanlığın tüm yaşamını esir almış bulunmakta ve de insanlığı içinden çıkılmaz madun bir halde konumlamaktadır. Günümüzde, karlılık ve büyümenin yaşamdaki esas amaç haline gelmesiyle, üretimin devasa boyutlara ulaşmasıyla ve sınır aşırı bir hal almasıyla bütün insanlık, bu yabancılaşmadan nasibini almaktadır. Bu yabancılaşmış yaşamda, emek, onu üretenden ayrılmakta, insan metaya indirgenmekte ve toplumsal yaşamda insan ilişkileri de bunla uyumlu şekilde meta ilişkileri şeklinde evrilmektedir. Bu yaşamın, meta hali; insanın metaya tutsaklığı ve bağımlılığı, insanın özgürlük sorunudur. Sınıflı, eşitsiz, özel mülkiyetin ve zorunlu iş bölümünün var olduğu toplumsal yaşamın hem nedeni, hem de sonucu olarak düşünmemiz gereken ideolojiye yapısal olarak bağımlı olan iktidar da, bu yabancılaşmayı; sürekli ve görünmez kılmakta, bu yaşantıyı doğallaştırmakta ve insanlara bu yaşantıyı mutlak olarak kavratmaktadır. Bu yabancılaştırma, ideolojikleştirme, ilişkisini iktidar; oluşturulmuş, sahte bir öznellik içinde konumlandırılmış insanlara; devletin aygıtlarıyla, insani tüm alanlarda oluşturur ve bu ilişkiyi yaşamda sürekli kılar. Bu ilişkiyi ideolojikleştirilmiş özneler de birbirlerine yansıtır. Bu durum çözümlendiğinde, ortaya, bütün bu yapıların, olguların, sorunsalların, birbiriyle içsel olarak ilişkili olduğu; birbirini belirlediği, birbirini doğurduğu, birbirine bağımlı olduğu açığa çıkacaktır. Bu sorundan hareketle, emek eksenli bir yabancılaşma ortadan kalktığında; başkalık ve praksis kaynaklı, mikro yabancılaşmanın, insanı özgürleştirici yanı ve insanın doğasına içkin olan özgürlük, tekrar görünür olacaktır.
Özet (Çeviri)
The labor-oriented alienation experienced by humanity has taken the life of humans captive today and positions humanity in an inextricable situation. Today, with profitability and growth becoming the main purpose in life, with production reaching gigantic proportions and becoming cross-border, all humanity is getting its share of this alienation. In this alienated life, labor is separated from the producers, human lives are reduced to commodity, and human relations in social life evolve as commodity relations in line with this. This is the commodity state of life; man's captivity and dependence on the commodity is a freedom problem of humanity. The government, which is structurally dependent on the ideology that we should consider as both the cause and the result of the social life in which there is class, unequal, private property and compulsory division of labor, also reflects this alienation; government makes it permanent and invisible, naturalizes this life and makes people understand this experience absolutely. The government makes this alienation, ideologization; people who are constituted, positioned in a false subjectivity; with the state's devices, it creates humanity in all areas and makes this relationship permanent in life. Ideologicalized subjects also reflect this relationship to each other. When this situation is resolved, it turns out that all these structures, phenomena, problematics are internally related to each other; it will be revealed that they determine each other, give birth to each other, and depend on each other. Starting from this problem, when a labor-oriented alienation disappears; The liberating side of micro alienation, originating from otherness and praxis, and the freedom inherent in human nature will be visible again.