Mekanik boyun ağrısı olan hastalarda servikal hvla manipulasyonunun servikal eklem hareket açıklığına ve ağrıya etkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the effect of cervical hvla manipulation on cervical joint movement and pain in patients with mechanical neck pain
- Tez No: 717512
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Romatem Fulya FTR Merkezi'ne Haziran 2020-Ağustos 2021 tarihlerinde boyun ağrısı şikayetiyle gelen 25-60 yaş aralığında kadın-erkek toplam 58 hastanın dosyasının tarandığı retrospektif çalışmadır. Mekanik boyun ağrısı tanısı alan hastalardan; birinci gruba sadece HVLA manipülasyon, ikinci gruba ise yalnızca mobilizasyon uygulanmış olup; her hastaya hasta takip formu , tedavi öncesi ve sonrası gonyometre- algometre ölçümü,'' Neck Disability İndex'' yapılmıştır. Hastaların Neck Disability İndex manipülasyon öncesi 17,10±3,46 sonrası 9,34±2,53 (p=0,00) iken mobilizasyon öncesi 17,21±3,99 sonrası 10,10±3,58 (p=0,00)'dir. Üst trapez tetik nokta üzeri ağrı direnç ort. sağda manipülasyon öncesi 15,10±5,27 sonrası 19,52±5,30 (p=0,00), mobilizasyon öncesi 16,55±5,77 sonra 17,31±5,5 (p=0,01), solda manipülasyon öncesi 14,83±5,23 sonrası 19,72±5,66 (p=0,01) solda mobilizasyon öncesi 16,10±5,73 sonrası 17,14±6,39 (p=0,01) dır . Manipülasyon öncesi lat. fleksiyon EHA ort sağda 27,62±6 sonrası 38,59±5,41 (p=0,00), solda öncesi 28,24±6,53 sonrası 39,10±3,85 (p=0,00)dir. Mobilizasyon öncesi lateral fleksiyon EHA ort sağ 30,45±11,56 sol 31,00±9,83 sonrasında ise sağ 33,17±10,76 sol 31,00±9,83 (p=0,01) 'dır. Çalışmamız sonucunda hem servikal HVLA manipülasyon hem de mobilizasyon uygulamasının bireylerin boyundaki ağrılarını azalttığı, eklemlerin hareketlerinin açıklıklarını arttırdığı, özürlülük seviyesini azaltarak hayat kalitelerini anlamlı düzeylerde arttırdığı ve servikal HVLA manipülasyonun mobilizasyon uygulamasına göre daha etkin üstün olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This is a retrospective study in which the files of 58 patients, male and female, aged 25-60 years, who came to the Romatem Fulya FTR Center with the complaint of neck pain between June 2020 and August 2021, were scanned. Of the patients diagnosed with mechanical neck pain; only HVLA manipulation was applied to the first group and only mobilization to the second group; Patient follow-up form, goniometer-algometer measurement before and after treatment, and“Neck Disability Index”were made for each patient. Neck Disability Index of the patients was 17.10±3.46 before manipulation and 9.34±2.53 after manipulation (p=0.00), while it was 17.21±3.99 before mobilization and 10.10±3.58 after mobilization (p=0. ,00). Pain over the upper trapezius trigger point, resistance approx. on the right 15.10±5.27 before manipulation 19.52±5.30 after manipulation (p=0.00), before mobilization 16.55±5.77 after 17.31±5.5 (p=0.01) , on the left before 14.83±5.23 after manipulation 19.72±5.66 (p=0.01) on the left before mobilization 16.10±5.73 after 17.14±6.39 (p=0.01) ) is . Pre-manipulation lat. flexion ROM is 38.59±5.41 (p=0.00) after 27.62±6 on the middle right, 28.24±6.53 before on the left and 39.10±3.85 (p=0.00) after . Before mobilization, lateral flexion ROM was average right 30.45±11.56 left 31.00±9.83, after right 33.17±10.76 left 31.00±9.83 (p=0.01). As a result of our study, it is seen that both cervical HVLA manipulation and mobilization application reduce the pain in the neck of the individuals, increase the range of motion of the joints, significantly increase the quality of life by reducing the level of disability, and cervical HVLA manipulation is more effective and superior than the mobilization application.