Avrupa'nın ötekisi bağlamında Almanya'da yükselen İslam karşıtlığı
The rising anti-Islamism in Germany within the context of Europe's other
  1. Tez No: 717577
  2. Yazar: ARAS DOĞRUDİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ZAFER SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Göç Politika ve Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Eski zamanlardan beri farklı dinler, toplumlarda zaman zaman bir ihtilaf ve dışlanma konusu olagelmiştir. Bu bağlamda İslam karşıtlığı da Avrupalılarda sürekli var olan bir olgu olmuştur. Hristiyan dünyasının geçmişten beri İslam dünyasıyla olan mücadeleleri ve Batı dünyasının kendisini tek bir kimlik altında toplama arzusu ise İslamofobik düşüncelerin sürekli pekişmesini sağlamıştır. Bir kimliğin inşa edilebilmesi açısından en önemli husus, karşıda bir düşmanın yani bir ''ötekinin'' yaratılmasıdır. Bu doğrultudan hareketle de Avrupa kimliğinin oluşturulması için gerekli olan ortak düşman ise Batı dünyası tarafından İslamiyet ve Müslümanlar olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda Müslüman toplumlar Avrupalılar açısından birer ''öteki'' olarak konumlandırılmış; farklı özelliklere, inançlara ve kültürlere sahip kişiler olarak zihinlere kazınmışlardır. Bu durumun sonucunda da Müslüman toplumlar Avrupa ülkelerinde kültürel bir ırkçılığa maruz kalmıştır. Geçmiş yüzyıllardan beri Avrupa'nın diğer toplumlarında olduğu gibi Almanların zihinlerinde de mevcut olan İslam karşıtlığı Müslüman ülkelerden gelen göçler ve radikal cihatçı terör örgütlerinin saldırıları sonrasında daha da yaygınlaşmış ve somut bir hale gelmiştir. Özellikle 11 Eylül 2001'de ABD'de gerçekleşen terör saldırıları bu hususta çok önemli bir dönüm noktası olmuştur. Bu saldırılar sonrasında ise İslam karşıtlığı Avrupa'nın genelinde olduğu gibi Almanya'da da artık hemen hemen her alanda kendisini göstermeye başlamış hatta Müslümanlara karşı şiddet içerikli ırkçı hareketlerin çok daha fazla artmasını sağlamıştır. Bu duruma ilaveten batı medeniyeti tarafından çizilmiş olan ''kötü'' İslam ve Müslüman imajı ise küreselleşen dünyada medyanın da etkisiyle sürekli olarak toplumların zihinlerine işlenmiştir. Bu durumda insanlar arasında İslamofobik düşüncelerin daha da artmasını sağlamıştır. Böylelikle İslam karşıtlığı Avrupalı toplumların genelinde olduğu gibi Alman toplumunda da devamlı olarak güncel tutulmakta ve sürekli harlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the process from old times to the presents, Islamophobia has been a constant phenomenon in Europeans. The struggles of the Christian World with the Islamic World and the desire of the Western World to gather itself under a single identity have provided the reinforcement of Islamophobic thoughts constantly. The most important case in term of consructing an idantity is the creation of an enem, that is an ''other''. Moving from this direction, the common enemy, that is necessary for the creation of the European identity, was determined by the Western World as Islam and Muslims. In this context, Muslim societies were based as ''others'' for Eurıpeans; they were engraved in the minds of people with different characters, bliefs and cultures. As a result of this situation, Muslim societies were exposed to cultural racism in the European countries. Anti-Islamism, which has been present in the minds of Germans as well as in other European societies for centuries, has become more widespread and concrete after immigration from Muslim countries and the attacks of radical jihadist terrorist organizations. Especially the terrorist attacks, that took place in the USA on September 11, have been a very important turning point in this regard. After these attacks, anti-Islamism started to show itself in almost every field in Germany as in the whole of Europe, and even it led to the increasing of violent racist movements against Muslims. In addition to this situation, the image of ''bad'' Islam and Muslims, drawn by Western Civilization, is constatnly ingrained in the minds of Europeans with the influence of the media in the globalizing World. This situation leads to an increasing of Islamophobic thoughts among people even more. In this way, anti-Islamism constantly kept up to date in German societies as well as in European societies and is constantly inflamed.