Kariyerizmin örgüt yararına etik olmayan davranışta bulunma üzerindeki etkisi: Kariyer tatmininin düzenleyici rolü
The effects of careerism on unethical pro-organizational behavior: The moderating role of career satisfaction
  1. Tez No: 717657
  2. Yazar: MUHAMMED YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ALNIAÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İçinde bulunduğumuz çağda, çalışanlar ve işletmeler karşılıklı beklentiler ile bir araya gelmektedir. İşletmeler çalışanların; etkin, verimli ve sadık olmalarını beklerken, çalışanlar ise işletmelerin iyi çalışma koşulları yaratmasını ve harcanan emeğin maddi-manevi karşılığının vermesini beklemektedir. Bu beklentiler karşılandığında, kişinin kariyerine dair elde ettiği kazanımlardan duyduğu memnuniyeti ifade eden kariyer tatmini elde edilmiş olur. Kariyer tatmini olmayan çalışanlarda etik ve/veya yasal olmayan davranışlarda bulunma eğilimi olarak tanımlanan kariyerizm davranışı ortaya çıkabilir. Bununla birlikte kazanımlarını kaybetmek istemeyen veya daha fazlasını elde etmek isteyen bazı çalışanlar, örgüte yarar sağlamak adına etik olmayan bazı davranışlarda bulunabilirler. Bu çalışmada, kariyerizm ile örgüt yararına etik olmayan davranış arasındaki ilişki ve bu ilişkinin üzerinde kariyer tatmininin düzenleyici rolü incelenmiştir. Bu doğrultuda kolayda örnekleme yoluyla 139'u kadın, 152'si erkek olmak üzere toplam 291 kişiye ulaşılmıştır. Veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda kariyerizm ile örgüt yararına etik olmayan davranış arasında ,399 kuvvetinde, orta düzeyde ve pozitif yönde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte kariyer tatmininin bu ilişkide düzenleyici rol üstlendiği ortaya konmuştur. Araştırmanın bulguları tartışılarak, araştırmacı ve uygulamacılara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the era we live in, employees and businesses come together with mutual expectations. Businesses employees; While they expect them to be effective, efficient and loyal, employees expect businesses to create good working conditions and to give material and moral rewards for the effort spent. When these expectations are met, career satisfaction is achieved, which expresses the satisfaction with the achievements of one's career. Careerism, which is defined as the tendency to engage in unethical and/or illegal behaviors, may occur in employees who are not satisfied with their careers. However, some employees who do not want to lose their gains or want to gain more may engage in some unethical behaviors in order to benefit the organization. In this study, the relationship between careerism and unethical behavior for the benefit of the organization and the moderator role of career satisfaction on this relationship were examined. In this direction, a total of 291 people, 139 of whom were women and 152 were men, were reached through convenience sampling. The data were analyzed using the SPSS 25.0 package program. As a result of the analysis, it has been determined that there is a moderate and positive relationship of .399 strength between careerism and unethical behavior for the benefit of the organization. However, it has been revealed that career satisfaction plays a moderator role in this relationship. By discussing the findings of the research, various suggestions were made to researchers and practitioners.