Kahramanmaraş Bertiz bölgesi köylerinde kırsal mimarinin korunması ve değerlendirilmesi
The conservation and assessment of rural architecture in the villages of Bertiz region of Kahramanmaraş
- Tez No: 717658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RANA KARASÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Kırsal konutlar bulunduğu yöreye özgü malzeme ve yapım teknikleri ile yerel ustalar tarafından yapılan özgün yapılardır. Endüstrileşmeyle birlikte köylerden kentlere göçler yaşanmıştır. Bu göçlerle nüfusu azalan Bertiz köylerinde zamanla geleneksel kırsal yapılar terk edilmiş ve yok olmaya başlamıştır. Bu çalışmada her geçen gün biraz daha yok olan Bertiz bölgesindeki konutların bir bölümü, gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla tanıtılmış ve belgelenmiştir. Tez çalışmasının birinci bölümünde çalışmanın amacı, kapsamı, yöntemi ve kısıtlılıkları açıklanmıştır. İkinci bölümde kırsal ve vernaküler mimari kavramları, kırsal yerleşmeler, Anadolu'da kırsal yerleşmeler, kırsal mimariyi oluşturan etkenler, dünyada ve Türkiye'de geleneksel kırsal mimarinin korunma süreci ve kırsal mimarinin korunmasına özgü yaklaşımlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Kahramanmaraş ve Bertiz'in fiziksel, sosyo-kültürel, ekonomik özellikleri ve tarihsel süreci ele alınmıştır. Dördüncü bölümde Bertiz bölgesinde incelenen kırsal yerleşmelerden Bahçeli, Başdervişli, Kemallı, Kılağlı ve Yenipınar köylerinin özellikleri anlatılmış, incelenen yapılara kataloglar halinde bu bölümde yer verilmiştir. Beşinci bölümde Bertiz Kırsal Konutlarının konut plan tipleri, malzeme özellikleri, cephe özellikleri ve yapım teknikleri anlatılmıştır. Altıncı bölümde konutların mevcut durumu ve koruma sorunları değerlendirilmiştir. Yedinci bölümde sonuç ve koruma önerilerine yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
Rural houses are unique structures made by local craftsmen with materials and construction techniques specific to the region. With industrialization, there has been migration from villages to cities. In Bertiz villages, whose population decreased with these migrations, traditional rural structures were abandoned and started to disappear over time. In this study, some of the houses in the Bertiz region, which are disappearing day by day, have been introduced and documented in order to pass them on to future generations. In the first part of the thesis, the aim, scope, method and limitations of the study are explained. In the second part, the concepts of rural and vernacular architecture, rural settlements, rural settlements in Anatolia, the factors that make up rural architecture, the preservation process of traditional rural architecture in the world and in Turkey, and approaches specific to the preservation of rural architecture are given. In the third chapter, the physical, socio-cultural, economic characteristics and historical process of Kahramanmaraş and Bertiz are discussed. In the fourth chapter, the characteristics of the villages of Bahçeli, Başdervişli, Kemallı, Kılağlı and Yenipınar, which are among the rural settlements examined in the Bertiz region, are explained, and the structures examined are included in this section in catalogs. In the fifth chapter, housing plan types, material properties, facade features and construction techniques of Bertiz Rural Houses are explained. In the sixth chapter, the current situation of the houses and conservation problems are evaluated. In the seventh chapter, conclusion and protection suggestions are given.