Küçükyalı Arkeopark'taki Satyros Manastırı'nın jeofizik yöntemler ile araştırılması
Investigation of Satyros Monastery by geophysical methods in Küçükyalı Archeopark
  1. Tez No: 717659
  2. Yazar: ANIL TINAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN PEKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tarih insanlık için her zaman merak konusu olmuştur. Arkeolojide tarih biliminin bir alt dalıdır. Toprak ve su altında kalan objeleri ortaya çıkararak tarihe ışık tutar ve yön verir. Tarihsel olayları kavrayabilmemizi sağlar. Jeofizik ise dünyamızın fiziksel işleyişini anlamaya çalışan dünyamızda meydana gelen sismik olayları araştıran meydana gelme zamanlarını ve nedenlerini belirleyen, yer altı kaynaklarının keşfini ve bulunmasını sağlayan bir bilim dalıdır. Bu kaynakların varlığını matematiksel ve fiziksel formüller ile açıklar. Jeofizik yöntemler arkeoloji alanında uzun yıllardır başarı ile kullanılmaktadır. Bu çalışma kapsamında arkeolojik alanlarda en çok tercih edilen yer radarı (GPR) ve manyetik yöntemler kullanılarak Küçükyalı Arkeopark içerisinde bulunan Satyros Manastırı incelenmiştir. Satyros Manastırı'nda jeofizik yöntemler ile iki potansiyel alan araştırılmıştır. Saha çalışmasında veri alımı 350 MHz korumalı GPR anteni ve sezyum manyetik cihazı ile gerçekleştirilmiştir. Her bir GPR ölçüm profili için aralık 0,25 m olarak seçilmiştir. 350 MHz GPR anteni kullanmak sığ derinlikleri araştırmamızı sağlar. Aynı alanlarda 0,50 m aralıklar ile manyetik ölçümler yapılmıştır. Hem GPR hem de manyetik yöntemler için bazı klasik veri işleme teknikleri uygulandıktan sonra, kontur haritaları hazırlanmıştır. Sonuç olarak her iki yöntemle hazırlanan anomali haritaları üst üste bindirilmiş ve olası arkeolojik kalıntıların sınırları çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
History has always been a subject of curiosity for humanity. Archeology is a sub-branch of the science of history. It illuminates and directs history by revealing archaeological objects under soil and water. It allows us to comprehend historical events. Geophysics, on the other hand, is a branch of science that tries to understand the physical functioning of our world, investigates the seismic activities that occur in our world, determines the times of occurrence, and causes, ensures the discovery of underground resources, and explains the existence of these resources with mathematical and physical formulas. Geophysical methods have successfully been used in the field of archeology for many years. Within the scope of this study, the Satyros Monastery in the Küçükyalı Archeopark were investigated by using the most preferred Ground Penetrating Radar (GPR) and magnetic methods in archaeological sites. Two potential areas were investigated with in the Satyros Monastery by Geophysical methods. In the field study, the data acquisition was performed by a 350 MHz shielded GPR antenna and cesium magnetic devices. The spacing was 0.25 m chosen for each GPR measurements profile. Using a 350 MHz GPR antenna allows us to investigate shallow depth. Differential magnetic field measurements were taken at 0.50 m intervals in the same areas. After applying some classical data processing technics for both GPR and magnetic methods, a usual contour maps were prepared. As a result, the anomaly maps prepared by both methods were overlapped and the possible archaeological remains were delineated.