Tasarruf finansman sisteminin regülasyonu: Türkiye örneği
Regulation of saving finance system: The case of Turkey
- Tez No: 717682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tasarruf finansman sistemi, katılım bankacılığı yanı sıra uzun zamandır Türkiye'de ve dünyada uygulanagelmiş bir sistemdir. Sistemin ekonomik ve sosyal anlamda düzgün ve sorunsuz işlemesi için farklı çalışmaların yapıldığı görülmektedir. Ülke ekonomisi için oldukça büyük önem arz eden bu tarz sistemler için tasarruf finansman sisteminin, yatırımcılarının rahatlıkla yatırım ve tasarruflarını yönlendirebileceği bir argüman olabilmesi için, Türkiye açısından da ele alındığında bir mevzuat eksikliği görülmüş ve devletin teminatı altında çalışması sağlanacak bir sistem haline getirilmesi için çalışılmıştır. Nihayet çıkan kanunlar, yönetmelikler, böyle bir yatırım ve tasarrufun değerlendirilmesi için oldukça pozitif katkıları içerdiği görülmektedir. Bu çalışmada, tasarruf finansman sistemine ilişkin bir literatür taraması yapılmış ve detaylı sistem analizi ile bir değerlendirilmeye gidilmiştir. Veriler ikincil veri olarak resmi kaynaklardan temin edilmiştir. Bilhassa Türkiye'de çıkartılan son kanun ve ilgili yönetmeliklerin sahada yatırımcı tasarruf sahipleri açısından güçlü, zayıf yönleri ele alınmış, sistemin işleyişi açısından fırsat ve tehditlerin neler olabileceği üzerine değerlendirmeler yapılmıştır. Bu çalışma alanında Türkiye üzerine oldukça az sayıda akademik çalışma yapılmış olması ve kanun ve yönetmeliklerin tarihlerinin oldukça yeni olması ve değerlendirmenin ilgili normları kapsıyor olması açısından özgün bir çalışmadır. Çalışma dünyada farklı ülkelerde gerçekleştirilen uygulama örneklerini de kapsamaktadır. Çalışmanın sonucunda elde edilen çıkarımlara göre, kanuni yaptırımların Tasarruf finansman şirketlerinin sürdürülebilir bir ekonomik modellemesini amaçladığı çıkarımları yapılmış, Türkiye açısından da sistemin daha da geliştirilmesi için birtakım önerilerinde bulunulmuştur. Yine bu çalışma, akademik anlamda da gelecek yayınların, sistemin nasıl daha etkin bir şekilde işleyeceği üzerine çalışmaları içermesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The savings finance system is a system that has been used in Turkey and around the world for a long time, as well as participation banking. It is seen that different studies have been carried out for the smooth and trouble-free operation of the system in economic and social terms. For such systems, which are of great importance for the country's economy, the savings financing system can be an argument that investors can easily transfer their investments and savings. It is seen that the laws and regulations that are finally enacted contain very positive contributions for the evaluation of such an investment and savings. In this study, a literature review on the savings financing system is conducted while evaluation of it has been explained with a detailed system analysis. The data were obtained from official sources as secondary data. In particular, the strengths and weaknesses of the latest legislation that has been enacted in Turkey for the investor has been discussed, and evaluations were made on the opportunities and threats in terms of the functioning of the system. This article, debatably, is a unique study since i) there are only very few academic studies have been issued in Turkey ii) the enforcement date of the legislation is quite new. The study also includes examples of applications carried out in different countries around the world. In accordance with the outcome obtained as a result of this study, it is concluded that the some of the legal restrictions are harming the sustainable economic model of the finance companies whose operates in saving business while some legal provisions are supporting the further economical developments of Turkey. Again, this study is suggested to include studies on how the system will work more effectively in future publications in academic terms.