Türkiye ve dünya'da tasarruf finansman şirketlerinin görünümü ve Türkiye için bir SWOT analizi örneği
View of saving finance companies in Turkey and the worldand SWOT analysis example for Turkey
  1. Tez No: 745505
  2. Yazar: YAVUZ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma tasarrufa dayalı finansman sisteminin Türkiye örnekleri olan Tasarruf Finansman Şirketlerinin (TFŞ) işleyişini incelemek amacıyla yapılmıştır. Tasarrufa dayalı finans sisteminin dünya örnekleri araştırılmış ve TFŞ sistemi ile mukayese edilmiştir. TFŞ sistemini incelemek amacıyla, literatür taraması ile birlikte sistem üzerine saha araştırılması yapılmış, firma yetkilileri ve müşteriler ile yapılan mülakatlar sistemi tanıma fırsatı sunmuştur. Mülakatlarda, sektörde faaliyet gösteren altı firmanın genel merkez ve şube yetkilileri ile çeşitli görüşmeler yapılmıştır. Alınan bilgiler stratejik yönetim alanının en önemli analiz tekniği olan SWOT analizinin bilimsel adımları takip edilerek analiz edilmiştir. Sonuç olarak tasarrufa dayalı finansman piyasası değerlendirilmiştir. Sektörün daha iyi çalışması için yurt dışı örneklerinde görülen olumlu yanlar tavsiye niteliğinde sonuç bölümünde sunulmuştur. Bununla birlikte, tasarrufların enflasyonist piyasalarda zarara uğramaması için firmaların kendi imkanları ile geliştirebilecekleri taslak model önerileri sonuç kısmında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to examine the functioning of Savings Financing Companies (SFC), which are Turkey examples of the savings-based financing system. The world examples of the savings-based finance system were researched and compared with the SFC system. In order to examine the SFC system, field research was carried out on the system together with the literature review, and interviews with company officials and customers provided the opportunity to get to know the system. During the interviews, various meetings were held with the head office and branch officials of six companies operating in the sector. The information received was analyzed by following the scientific steps of SWOT analysis, which is the most important analysis technique in the field of strategic management. As a result, the savings-based financing market has been evaluated. In order for the sector to work better, the positive aspects seen in foreign examples are presented in the conclusion section as a recommendation. Draft model proposals that companies can develop with their own means in order to prevent savings from being damaged in inflationary markets are included in the conclusion.