Sanat eserlerinin korunma olgusunun çocuk resimlerindeki yansıması
The reflectıon of the concept of protectıon of works of art ın chıldren's paıntıngs
  1. Tez No: 717688
  2. Yazar: NİHAL KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN TAŞKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada, ortaokul öğrencilerinin sanat eserlerinin korunması olgusuna ilişkin algılarının resimler ve yazılı ifadeler üzerinden araştırılması amaçlanmıştır. Ortaokul öğrencilerinin sanat eserlerinin korunması olgusuna ilişkin algılarını resimleri ve yarı yapılandırılmış anket formları üzerinden ortaya koymayı amaçlayan bu araştırma nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yöntemiyle yapılmıştır. Araştırma, Doğu Anadolu bölgesinde yer alan bir ilde 5., 6., 7. ve 8. sınıflarda öğrenim gören 11-14 yaş aralığındaki toplam 160 (85 kız ve 75 erkek) öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada çalışma grubuna dahil edilecek öğrencilerin seçiminde amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri“sanat eserini koruma”temalı resimler ve sanat eseri ve sanat eserinin korunması konusundaki anket formuna öğrencilerin verdikleri cevaplarla toplanmıştır. Araştırmanın verileri“nitel analiz”yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, öğrencilerin en fazla betimlediği koruma türü olarak“mekan koruması”, en az ise“bireysel koruma”ve“hava araçları ile koruma”olduğu tespit edilmiştir. Kız ve erkek öğrencilerin ifadeye dayalı algıları karşılaştırıldığında kız öğrencilerin sanat eserinin ne olduğuna dair algılarının bugünkü değerlendirmelerle daha doğru kabul edilebilecek yaklaşımlara işaret ettiğini söyleyebiliriz. Ayrıca öğrencilerin resimlerinde 7 tane sanat eserini koruma teması (koruma kodu ve kategorisi) oluşmuştur. Öğrencilerin bu oluşan tema mekânsal koruma temasına yoğunlaştığı görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin hazırlanan ankete verdikleri cevaplar incelendiğinde dört tema ortaya çıkmaktadır. Bunlar; sorulara verdikleri cevaplara bakıldığında sırasıyla“sanat eseri tanımlamaları”,“sanat eserlerinin korunma olgusunun yansımaları”,“sanat eserlerinin yerleri”ve“sanat eserleri alınmalı / alınmamalı, satılmalı / satılmamalı olgusu”şeklinde olduğu görülmektedir. Sonuç olarak, çizimde ortaya çıkan temalar ile anket sonucunda ortaya çıkan“kodlar”,“kategoriler”ve“temaların”paralellik gösterdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to investigate the perceptions of secondary school students about the protection of works of art through pictures and written expressions. This research, which aims to reveal the perceptions of secondary school students about the protection of works of art through their pictures and semi-structured questionnaires, was conducted with the document analysis method, one of the qualitative research methods. The research was conducted with a total of 160 (85 girls and 75 boys) 11-14 years old students studying in the 5th, 6th, 7th and 8th grades in a province located in the eastern Anatolia region. In the selection of the students to be included in the study group, the criterion sampling method, one of the purposeful sampling methods, was used. The data of the research were collected by the answers given by the students to the pictures with the theme of“protecting the work of art”and the questionnaire form about the protection of the work of art and art. The data of the research were analyzed with the“qualitative analysis”method. According to the findings of the research, it was determined that the most described protection type by the students was“space protection”, the least“individual protection”and“aircraft protection”. When the expression-based perceptions of female and male students are compared, we can say that female students' perceptions of what a work of art is point to approaches that can be considered more accurate with today's evaluations. In addition, 7 themes of protection of works of art (protection code and category) were formed in the paintings of the students. It was observed that the students focused on the spatial conservation theme. In addition, when the answers given by the students to the prepared questionnaire are examined, four themes emerge. These; When the answers given to the questions are examined, it is seen that the definitions of works of art,“reflections of the phenomenon of preservation of works of art”,“places of works of art”and“the fact that works of art should / should not be bought, sold / not sold”are respectively. As a result, it is seen that the themes emerged in the drawing and the“codes”,“categories”and“themes”that emerged as a result of the survey show parallelism.