Ignorance, blindness, and how to tell them apart
Cehalet, körlük ve aralarındaki fark
- Tez No: 717689
- Danışmanlar: PROF. DR. KENNETH ROBERT WESTPHAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde, algı yoluyla edinilen bilginin hem tabii hem de akli yönlerine gerekli vurgunun yapıldığı bir epistemoloji incelenecek, açımlanacak ve savunulacaktır. Kant ve Dretske'nin ardından, algılanabilir tikel nesnelerin duyular aracılığıyla ayrıştırılmasından ibaret olan 'non-epistemik' algı ile zorunlu olarak yargı—yani yeri belirlenmiş tikel nesnelere nitelik yüklenmesi—içeren 'epistemik' algı arasında bir ayrım yapılacaktır. İnsan algısının bu iki yönü arasında yapılan bu ayrımın, algı yoluyla (doğru ya da yanlış) inançlar edinme kabiliyetimizin doğru bir şekilde anlaşılması için gerekli olduğu gösterilecektir. Ampirik bilgi, Kant'ın öğrettiği gibi, duyarlık ve anlak yetilerinin işbirliğinin bir sonucu olarak tasarlanacak; böyle bir işbirliğinin nasıl gerçekleşebileceği, Dretske'nin enformasyon teorisi terminolojisi kullanılarak açımlanacaktır. Son olarak, söz konusu ayrımın ihmal edilmesinin, insanın yanılabilir fakat—çoğu zaman—güvenilir olan algısal bilgi edinme kabiliyetinin gözardı edilmesi ve ampirik bilginin göreci veya kuşkucu şekillerde anlaşılması gibi felsefi felaketlere yol açtığı savunulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis I examine, explicate, and defend an epistemology of perception which does justice both to the sentient and to the sapient aspects of human perceptual knowledge. Following Kant and Dretske, I distinguish simple, 'non-epistemic' seeing which is characterized as the differentiation of perceptible particulars by sensory means, from 'epistemic' seeing within which judgment—as ascription of features to perceived, localized particulars—is essential. I show that such a distinction between two aspects of human perception is vital for a proper understanding of our ability to acquire perceptually grounded beliefs (true or false) via sensory and cognitive means. Following Kant in conceiving empirical knowledge as a result of the co-operation of our faculties of 'sensibility' and 'understanding', I employ Dretske's information-theoretic terminology to explicate an account in which such a co-operation may occur. Disregarding or neglecting the distinction between simple and epistemic seeing, I then argue, is a source of philosophical catastrophe; resulting in relativistic or skeptical conceptions of empirical knowledge which are far from doing justice to our actual, fallible, and— most of the time—reliable ability to acquire knowledge of particulars within our ambient, perceivable environment.