Bir Kuşak Bir Yol Projesinin Türkiye'ye etkileri ve proje güzergâhındaki bölgelerin muhasebe standartlarına uyum süreci
The impact of One Belt One Road Project on Turkey and the adaptation process of accounting standards on regions of the project
  1. Tez No: 717690
  2. Yazar: HUİTİNG LIU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİM ATA ATABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
2013 yılında Çin'in önerdiği Bir Kuşak Bir Yol projesi uluslararası çapta büyük ilgi görmüştür. Proje, bir tarafında aktif bir Doğu Asya ekonomik çemberi, diğer tarafında gelişmiş bir Avrupa ekonomik çemberi ile Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarını kapsamaktadır. Ortadaki geniş ülkeler büyük ekonomik gelişme potansiyeline sahiptir. Türkiye, üç kıtayı birbirine bağlayan ehemmiyetli bir bölgesel güçtür ve Bir Kuşak Bir Yol projesinin güzergâhında diğer ülkelere kıyasla benzersiz avantajlara sahiptir. Son yıllarda Türkiye ve Çin arasında özellikle ekonomik alandaki iş birliği giderek derinleşmiştir. Projenin geliştirilmesi ile Bir Kuşak Bir Yol projesi güzergâhındaki ülkelerin ticaret ve yatırım iş birlikleri genişlemeye devam etmektedir. Uluslararası bir dil olan muhasebe, çeşitli ticari alışverişlerin ve iletişimin temelidir. Güzergâh üzerindeki ülkelerin kaynaklarının verimli bir şekilde tahsisini sağlamak ve piyasaya derinlemesine entegrasyonunu teşvik etmek için, bu ülkelerdeki muhasebe standartlarının uyum durumunun incelenmesi gerekmektedir. Bu çalışma Bir Kuşak Bir Yol projesi güzergâhındaki ülkelerin durumlarını göz önüne alarak, farklı bölgelerin muhasebe standartlarına uyum süreçlerini ve mevcut sorunlarını değerlendirerek, muhasebe uyum sürecinin eğilimini ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Üç bölümden oluşan bu çalışmada Bir Kuşak Bir Yol projesinin genel içeriği incelenmiş ve bu projenin Türkiye'ye olası etkileri araştırılmıştır. Daha sonra proje güzergâhındaki bölgelerin muhasebe standartlarına uyum sürecine değinilmiştir. Çalışmada Bir Kuşak Bir Yol projesi güzergâhındaki ülkelerin muhasebe standartlarının nispeten yüksek bir genel uyumlaştırma düzeyine sahip olduğu, ancak bölgesel uyum sürecinde farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bir Kuşak Bir Yol projesinin, güzergâhındaki ülkelere belli düzeyde kontrol edilebilir risklerle beraber çeşitli fırsatları da getirebileceği görülmüştür. Ülkelerin bu fırsatları iyi değerlendirebilmeleri için çeşitli araştırmalar yapmaları ve çeşitli yollar bulmaları önerilebilir. Ortak bir dil kullanma adına muhasebe standartlarına uyumun yüksek düzeyde olmasının da bu fırsatlara ulaşılabilecek bir anahtar olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
One Belt One Road project proposed by China in 2013 attracted great interest from the international community. The project which mainly contains Asia, Europe and Africa, on the one hand is the energetic East Asian economic circle, on the other hand is the prosperous European economic circle with huge opportunities in the vast areas along the way at the same time. Turkey is an important regional power connecting three continents and has unique advantages compared to other countries on the route of the One Belt One Road project. In recent years, cooperation between Turkey and China, especially in the economic field, has gradually deepened. With the development of the project, the trade and investment cooperation of the countries on the One Belt One Road continues to expand. Accounting as an international business language is the basis of various business exchanges and communications. The harmonization of accounting standards in the countries along the route needs to be examined in order to promote efficient allocation of resources and deep market integration in countries along the route. It is expected to explore the future direction of development of accounting harmonization by understanding the needs of various countries along the One Belt One Road for accounting harmonization and by analyzing the status and current issues of the accounting standards adaptation process in their different regions. In this study, which consists of three parts, the information of the One Belt One Road project was examined in general and the possible effects of this project on Turkey were investigated. Then, the adaptation process of accounting standards of the regions on the route of the project was mentioned. Thus, the study concluded that the accounting standards of the countries along the One Belt One Road have a relatively high level of overall harmonization, but the regional harmonization process is different. It has been seen that the One Belt One Road project can bring various opportunities along with a certain level of controllable risks to the countries on the project route. In order for countries to make good use of these opportunities, it is advisable to conduct various researches and find various ways. It is thought that a high level of compliance with accounting standards in order to use a common language may be a key to reach these opportunities.