The role of ignorance in inferences about others' social identities: A developmental study
Bilgisizliğin başkalarının sosyal kimlikleri hakkındaki çıkarımlarda rolü: Gelişimsel bir çalışma
  1. Tez No: 759587
  2. Yazar: GÜNEŞ ÖNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAYE SOLEY WALLIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çocuklar başkalarının ne bildiğine karşı duyarlıdır ve bu bilgiyi kişiler hakkında sosyal çıkarımlar yapmak üzere kullanırlar. Başkalarının ne bilmediği de, yani bilgisizlikleri de, bu kişilerin sosyal nitelikleri hakkında güçlü bir ipucu olabilir. İki çalışmada, çocukların başkalarının bilgi sahibi olup olmamasına dayalı olarak yaptıkları sosyal kimlik atıfları araştırıldı. Ayrıca çocukların kendi bilgi durumlarının bu süreçte bir rolü olup olmadığı ve sosyal çıkarımlar yaparken bilgi türlerini ayrıştırıp ayrıştırmadıkları da incelendi. Bunun için, 7 ve 8 yaşındaki çocuklara (N = 100) tanıdık ve tanıdık olmayan öğeler hakkında bilgili ya da bilgisiz hedef kişiler gösterildi ve bu kişilerin hangi dili konuştuğunu tahmin etmeleri istendi. Çalışmada kullanılan öğeler, kültüre özgü (ör. yemek veya ulusal bayrak) veya genel (ör. dünyanın şekli) bilgiyle ilgiliydi. Hem 7 hem de 8 yaşındakiler başkalarının bilgisi kadar bilgisizliğini de sosyal kimlik çıkarımlarında kullandılar, ancak bilgi, bilgisizliğe göre daha güçlü çıkarımlar yapmalarına imkan sağladı. Çocuklar çıkarımlarını kendi bilgi durumlarına (bilgili veya bilgisiz) göre farklılaştırdılar ve ayrıca kültüre özgü bilgiyi sosyal bir ipucu olarak önceliklendirdiler. 8 yaşındakilerin sosyal kimlik çıkarımları, 7 yaşındakilerin yanıtlarına kıyasla kendilerinin ve başkalarının bilgi durumu ile bilginin türüne karşı daha duyarlıydı. Bu bulgular, çocukların başkalarının epistemik durumlarına duyarlılığını ve bu duyarlılığın sosyal sonuçlarını anlamamıza katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Children are sensitive to what others know and use this information to make social inferences about them. What others do not know, or ignorance, might also be a powerful cue about individuals' social attributes. In two studies, children's social identity attributions based on what others do and do not know were investigated. Whether children's own knowledge state has a role in this process and whether children differentiate between knowledge types when making social inferences, were also examined. Seven- and 8-year-old children (N = 100) were shown targets who were knowledgeable or ignorant of familiar and unfamiliar knowledge items and asked to guess targets' language. Items were about culture-specific (e.g., food or national flag) or general (e.g., shape of earth) knowledge. Both 7- and 8-year-olds used others' ignorance as well as their knowledge to make social identity judgments, however, knowledge yielded stronger inferences than ignorance. Children adjusted their inferences based on their own knowledge state (knowledgeable or ignorant) and also prioritized cultural knowledge as a marker in their social inferences. Social identity judgments of 8-year-olds were more sensitive to their own and others' knowledge states and type of knowledge compared to 7-year-olds' responses. These findings contribute to our understanding about children's sensitivity to others' epistemic states as well the social implications of such sensitivity.