E7 ve G7 ülkelerinin inovatif performanslarını belirleyen faktörler ve yüksek teknolojili ürün ihracatlarına etkileri
Factors determining the innovative performance of E7 and G7 countries and their effects on high technology product exports
  1. Tez No: 717694
  2. Yazar: NUR AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL GÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada E7 ülkeleri ve G7 ülkelerinin yüksek teknolojili ürün ihracatını etkileyen faktörlerin panel eşbütünleşme analizi ile belirlenmesi amaçlanmaktadır. Yüksek teknolojili ürün ihracatlarına etki eden faktörlerden olan BİT kullanım endeksi, doğrudan yabancı yatırımlar, GSYH büyüme oranı, Ar-Ge harcamaları, hükümet etkinliği endeksi, bilimsel ve teknik makale sayıları, brüt sermaye oluşumu kullanılarak panel eşbütünleşme analizi yapılmıştır. 2010-2020 dönemine ilişkin yıllık veriler kullanılarak www.worldbank.org veritabanından elde edilmiştir. Analiz sonucuna göre, hem E7 ülkelerinin hem de G7 ülkelerinin yüksek teknolojili ürün ihracatında Ar-Ge harcamaları ve GSYH büyüme oranının uzun dönemde daha etkili olduğu tespit edilmiştir. G7 ülkelerinin yüksek teknolojili ürün ihracatını etkileyen faktörler sırasıyla Ar-Ge harcamaları ve GSYH büyüme oranı, E7 ülkelerinin yüksek teknolojili ürün ihracatını etkileyen faktörler GSYH büyüme oranı ve sermaye oluşumu diğer değişkenlerden daha etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the factors affecting the high technology product exports of E7 countries and G7 countries by panel cointegration analysis. Panel cointegration analysis was conducted using the ICT usage index, foreign direct investments, GDP growth rate, R&D expenditures, government efficiency index, number of scientific and technical articles, gross capital formation, which are among the factors affecting exports of high-tech products. Obtained from www.worldbank.org database using annual data for the period 2010-2020. According to the results of the analysis, it has been determined that R&D expenditures and GDP growth rate are more effective in the high-tech product exports of both E7 countries and G7 countries in the long run than in the short run. It has been determined that the factors affecting the high-tech product exports of the G7 countries are R&D expenditures and GDP growth rate, respectively, the factors affecting the high technology product exports of the E7 countries GDP growth rate and capital formation are more effective than other variables.