Kemal Beyatlı'nın hikâye ve romanlarında yapı ve izlek
Structure and theme in Kemal Beyatli's stories and novels
  1. Tez No: 717739
  2. Yazar: HİBA AYDIN ASAAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV SİNAR UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışma, Irak-Türkmen edebiyat tarihinde önemli yazarlardan biri kabul edilen Kemal Beyatlı'nın hikâye ve romanlarının yapı ve izlek bakımından incelemelerini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Bireysel ve sosyal meseleleri ele alan yazar; romanlarında hem Irak Türklerinin yaşam mücadelelerini, hayat tarzlarını, gelenekleri ve âdetlerini hem de Kerkük şehrini, Kerkük'ün uzun yıllar süren yönetim sorununu ve başından geçen savaşları anlatır.“Kemal Beyatlı'nın Hikâye ve Romanlarında Yapı ve İzlek”başlıklı bu tez, Giriş Bölümünde konunun neden seçildiği, önemi, metodu, araştırma yöntemleri gibi konular hakkında bilgi verilmiştir. I. Bölümde Irak Türkmen tarihi ve Edebiyatı hakkında bilgi verir. II. Bölüm, Beyatlı'nın Hayatı, Sanatı, Edebî Kişiliği, Eserleri ve Irak Türkmen edebiyatındaki ve Türkmen millî davalarındaki yeri hakkında bilgiler verilmiştir. III. Bölüm ise yapı ve izlek ana başlığı altında yazarın hikâye ve romanları incelenmiştir. Bu üç bölüm dışında genel Kaynakça ve Ek bölümleri yer alır. Elde edilen tespitler toplu biçimde değerlendirilerek Sonuç kısmında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared in order to reveal the analysis of the stories and novels of Kemal Beyatlı, who is considered one of the important writers in the history of Iraqi-Turkmen literature, in terms of structure and theme. Author dealing with individual and social issues; In his novels, he tells both the life struggles, lifestyles, traditions and customs of the Iraqi Turks, as well as the city of Kirkuk, the long-lasting administration problem of Kirkuk and the wars it has gone through. In the Introduction part of this thesis, titled“Structure and Theme in Kemal Beyatlı's Stories and Novels”, information is given about subjects such as why the subject was chosen, its importance, method, research methods. In the first part, he gives information about Iraqi Turkmen history and literature. II. In the chapter, information is given about Beyatlı's Life, Art, Literary Personality, Works and his place in Iraqi Turkmen literature and Turkmen national cases. III. In the second part, the author's stories and novels were examined under the main title of structure and theme. Apart from these three sections, there are general Bibliography and Appendix sections. The findings obtained are evaluated collectively and given in the Conclusion section.