Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde Türk efsaneleri: Okuma ve yazma becerileri üzerine etkisi
Turkish legends in teaching Turkish as a foreign language: Its impact on reading and writing skills
- Tez No: 717781
- Danışmanlar: PROF. DR. KUDRET ALTUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bütün kültürlerin kaybolmaz parçası olan efsanelerin dil öğretiminde eğitim aracı olarak kullanılması gerekliliğinden hareketle bu çalışmada yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde Türk efsaneleri kullanımının okuma ve yazma becerileri üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin Türk efsaneleri uygulamaları hakkındaki görüşleri belirlenmek istenmiştir. Karma araştırma yönteminin sıralı açıklayıcı deseni kullanılmıştır. Çalışma yabancı dil olarak Türkçe öğrenen C1 düzeyindeki 100 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Nicel süreç iki deney ve iki kontrol olmak üzere toplam dört grup ile yürütülmüştür.“Nevruz Çiçeği”efsanesi başarı testi öntest ve sontest olarak kullanılmıştır. Deney gruplarında beş hafta boyunca okuma ve yazma dersleri Türk efsanesi etkinlikleriyle işlenmiştir. Veriler betimsel istatistik ve çıkarımsal istatistik kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel süreçte ise 12 öğrenci ile Türk efsaneleri etkinliklerinin kullanımına ilişkin yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veriler içerik analizi yoluyla analiz edilmiş, tema, kategori ve kodlar altında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effect of using Turkish legends in teaching Turkish as a foreign language on reading and writing skills. In addition, the opinions of the experimental group students about the Turkish legends practices were examined. Explanatory design of the mixed research method was used. The study was carried out with 100 C1-level students who are learning Turkish as a foreign language. Experimental and control groups were used in the quantitative process. In the experimental groups pretest and posttest were used and lessons were taught with activities prepared with Turkish legends for five weeks. In the qualitative process, semi-structured interviews were conducted with 12 students. The data were analyzed through content analysis.