İstanbul destinasyonunda yaşanan terör olaylarının turizm ve hotelcilik sektöründe yarattığı kriz, sorunlar ve çözüm önerileri
Crisis, problems of hotel sector in Istanbul destination after terrorism incidents and solution recommendations
  1. Tez No: 544545
  2. Yazar: MUHAMMET CÜNTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET HACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Turizm, İşletme, Public Administration, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Turizm, gelişmekte olan ülkelerin ekonomik ve sosyal kalkınmalarını sağlayan en önemli sektörlerden biridir. Turizm talebinin yönünü belirlemede turistik çekiciliklerin önemi büyüktür. Potansiyel veya mevcut turistlerin seyahat kararlarını etkileyen farklı etkenler bulunmaktadır. Terör olayları turizmin gelişmesinin önündeki en büyük etkenlerden biridir. Turistin ziyaret etmek istediği ülkede terör olaylarının meydana gelmesi, turistin seyahat kararları üzerinde olumsuz bir etki oluşturmaktadır. Turistlerin terör olaylarının yaşandığı destinasyonları güvenlik kaygısı sebebiyle tercih etmemesinden dolayı, terör olaylarının yaşandığı destinasyonlarda turizm sağlıklı bir gelişim gösterememektedir. Bu araştırmada, İstanbul'da yaşanan terör olayları sonrasında turizm ve otelcilik sektöründe yaşanan sorun ve krizler tespit edilmeye çalışılmıştır. Tespit edilen sorunlara yönelik çözüm önerileri sunulmuştur. Araştırma verileri İstanbul'da 4 ve 5 yıldızlı otellerde çalışan otel yöneticileri ile görüşerek elde edilmiştir. Görüşme yapılan yöneticilerin çoğunluğu genel müdür pozisyonunda çalışmaktadır. Araştırma sonucunda İstanbul'da yaşanan terör olaylarının turizm sektörünü olumsuz etkilediği görülmüştür. Otelcilik sektörü de terör olaylarından olumsuz bir şekilde etkilenmiş, oda fiyatlarının ve doluluk oranlarının düştüğü görülmüştür. Otel işletmelerinin önemli bir kısmı hedef pazarını çeşitlendirmek zorunda kalmış, Avrupalı ve Amerikalı turistlerin boşluğu genellikle Orta Doğulu turistlerle kapatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism is one of the most important sectors providing economic and social development of developing countries. Tourist attractions have great importance of determining the direction of tourism demand. There are several factors that influence the travel decisions of potential or existing tourists. Terrorism is one of the most important factors in the development of tourism. The occurrence of terrorist incidents in the destination, have a negative impact on the tourist's travel decisions where tourists want to visit. In spite of tourists do not prefer destinations because of tourists' security concerns, tourism cannot develop in a healthy way in the destinations where terror incidents are experienced. In this study, it is the problems and crises in tourism and hotel sector after the terror events in Istanbul, it is tried to be determined. Solutions for the identified problems are suggested. The survey data were obtained by interviewing hotel managers working in 4 and 5 star hotels in Istanbul. The majority of the interviewed hotel managers work as general manager in hotels. As a result of the research, it was observed that the terror events in Istanbul had a negative impact on the tourism sector. The hospitality sector was also adversely affected by the terrorist incidents, and the room rates and occupancy rates of the hotels decreased. A significant part of the hotel business had to diversify their target tourist markets, and the gap between European and American tourists was generally tried to be closed with Middle Eastern tourists.