Yöneticilerin başarma ihtiyacı, örgütsel vatandaşlık davranışı ve bütçesel katılımın örgütsel bağlılık üzerindeki etkileri
The impact of managers? need for achievement, organizational citizenship behavior and budgetary participation on organizational commitment
- Tez No: 263105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde; firmaların rekabet ortamlarından ve belirsizlik durumlarından başarıyla çıkabilmesi örgüt üyelerinin performansı ve bulundukları örgüte olan bağlılıkları ile sağlanmaktadır. Bunun için örgüt üyelerinin örgüte olan bağlılıkları büyük önem taşımaktadır. Buradan yola çıkarak; çalışmada yöneticilerin başarma ihtiyacı, örgütsel vatandaşlık davranışı ve bütçesel katılımın örgütsel bağlılık üzerine etkileri araştırılmıştır. Buna ek olarak başarma ihtiyacı ve örgütsel vatandaşlık davranışının bütçesel katılım üzerindeki etkilerine de çalışmada değinilmiştir.Çalışmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi seçilmiştir. Anket, İstanbul ve Kocaeli bölgesinde bulunan, hizmet ve üretim sektöründe faaliyet gösteren firma yöneticilerine uygulanmıştır. Elde edilen 130 anketten 13'ü geçersiz sayılmıştır ve araştırma örneklemini geriye kalan 117 anket oluşturmuştur.Anket yolu ile elde edilen verilerin analizi sonucu ulaşılan bulgulara göre, yöneticilerin başarma ihtiyacı ve bütçesel katılımının artması örgütsel bağlılığı arttırmaktadır. Ancak örgütsel vatandaşlık davranışı ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki, istatistiki açıdan anlamlı değildir. Bununla birlikte örgütsel vatandaşlık davranışının bütçesel katılımı pozitif bir biçimde etkilediği, fakat yöneticilerin başarma ihtiyacının bütçesel katılım üzerinde herhangi anlamlı bir etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays the organizations? overcoming the rivalry climates and circumstances of ambiguity is achieved with the performance of the members of the organization and their commitment to the organization. Therefore the commitment of the members of the organization is critically important. Based on that, the impacts of managers? need for achievement, organizational citizenship behavior and budgetary participation on organizational commitment is investigated in this study. In addition to this; the impact of need for achievement and organizational citizenship behavior on budgetary participation is also mentioned in the study.In this respect; questionnaire method is used for data collecting instrument. Questionnaire is applied to the managers of the companies which have operations in production and service area located in İstanbul and Kocaeli region. 13 of the questionnaires were invalid through obtained 130 questionnaires and remaining 117 questionnaires have become the sample of the study.According to the findings reached by the analysis of the data obtained through the questionnaire method; an increase in managers? need for achievement and budgetary participation enhances the organizational commitment. However the relationship between organizational citizenship behavior and organizational commitment is not found statistically significant. Besides; it is concluded that the organizational citizenship behavior has a positive impact on budgetary participation while managers? need for achievement does not have any significant effect on budgetary participation