Rainwater harvesting system (RHS) and its applications on METU campus
Yağmur suyu toplama sistemleri ve ODTÜ kampüsündeki uygulamaları
  1. Tez No: 717839
  2. Yazar: ORHAN VELİ KADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN KENTEL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Yağmur suyu hasadı, dünya çapında giderek yaygınlaşan bir su yönetimi stratejisidir. Tatlı su kaynaklarının azalması nedeniyle yağmur suyu hasat sistemlerinin (RHS) geliştirilmesi önem kazanmaktadır. Yeryüzüne ulaşan yağmuru depolamak ve çeşitli su taleplerini karşılamak için kullanılan bu sistemin kurulumu oldukça kolaydır. Bu çalışmada, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampüsündeki bir dizi bina için en iyi yağmur toplama tankları (RHT) boyutlarının belirlenmesi için bir su dengesi modeli (WBM) çalıştırılmıştır. Çeşitli RHT boyutlarının finansal fizibilitesini değerlendirmek için bir maliyet-fayda analizi yapılmış ve performansları, güvenilirlik, yağmur suyu yakalama verimliliği, su tasarrufu verimliliği ve taşma oranı performans göstergeleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Genel olarak 25 m³ RHT'lerin ODTÜ binalarını içeren gruplar için maksimum net fayda sağladığı tespit edilmiştir. Ancak, yıl içinde nispeten daha fazla sakin tarafından daha uzun süre kullanılan ve su toplama alanları daha küçük olan yurt binalarının karlı olabilmesi için daha fazla su toplama alanına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rainwater harvesting is a water management strategy that is becoming more and more common around the world. Due to the decrease in fresh water resources, development of rainwater harvesting systems (RHS) gain importance. This system, which is used to store the rain reaching the earth and use it to supply various types of water demands, is very easy to install. In this study, a water balance model (WBM) is run with different rain harvesting tank (RHT) sizes to find the best RHT sizes for a set of buildings at Middle East Technical University (METU) campus. A cost-benefit analysis is conducted to evaluate the financial feasibility of various RHT sizes and their performances are evaluated using performance indicators such as reliability, stormwater capture efficiency, water saving efficiency and overflow ratio. Generally, 25 m3 RHTs are found to result in the maximum net benefit for building groups of METU. However, dormitory buildings which are used by relatively more residents for longer times during the year and have smaller collection areas, require more collector area for their RHSs to be profitable.