Bir güvenlikleştirme örneği: İran'ın Suriye politikası
Iran's security policy as an example of securitization
- Tez No: 717861
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE SEREN YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Soğuk Savaş sonrası dönemde değişime uğrayan güvenlik anlayışına farklı bir boyut kazandıran Kopenhag Okulu'nun güvenlikleştirme teorisi, Türkçe anlam itibarıyla pozitif olarak algılanmasına rağmen uygulama sürecinde normal kuralların dışına çıkılması nedeniyle olumsuz bir anlama sahiptir ve günümüzde“korku siyaseti”ni çağrıştırmaktadır. Ayrıca güvenlikleştirme teorisi; hedef kitlenin yetersiz analizi, teorinin Soğuk Savaş dönemi için geçerli olduğu, bağlamın dikkate alınmaması ve söz-edimin yetersizliği gibi konularda eleştirilere de maruz kalmıştır. Bu çalışmada; güvenlikleştirme teorisinin temel unsurları, teoriye yönelik eleştiriler ve günümüzde meydana gelen özellikle teknolojik gelişmeler çerçevesinde“örnek bir güvenlikleştirme süreci”ortaya konmakta ve İran'ın Suriye politikası, oluşturulan bu süreç bağlamında eleştirel bir bakış açısıyla incelenmektedir. Çalışma sonucunda İran'ın Suriye'yi güvenlikleştirme sürecinin başarılı olup olmadığı ve İran rejiminin otoriter-totaliter yapısının hedef kitlenin iknasında ne derecede etkili olduğu irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Although the securitization theory of the Copenhagen School, which added a different dimension to the security understanding that underwent a change in the post-Cold War period, It is perceived as positive in terms of Turkish meaning but nevertheless it has a negative meaning due to going beyond the normal rules in the implementation process, and today it evokes the“politics of fear”. In addition, securitization theory has also been subjected to criticism on issues such as insufficient analysis of the target audience, the validity of the theory for the Cold War period, the disregard of the context and the inadequacy of speech-act. This study reveals“an exemplary securitization process”within the framework of the basic elements of the securitization theory, criticisms of the theory and technological developments occurring today. Iran's Syria policy is examined from a critical point of view in the context of this process set out. As a result of the study, it is analyzed whether Iran's process of securing Syria is successful and to what extent the authoritarian-totalitarian structure of the Iranian regime is effective in persuading the target audience.