Kamu sektöründe stratejik insan kaynakları yönetiminin çalışan motivasyonuna etkisi' (Bir vaka çalışması olarak, Kuzey Irak Erbil
The effect of strategic human resource management on employees' motivation in the public sector' (Erbil of Iraq as a case study
- Tez No: 717880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH OĞRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Strategic human resource management includes a future-oriented preparation of creating and executing HR programs that address and fathom organizational issues and specifically contribute to major long-term commerce goals. In order to achieve this purpose, the researcher was required to get the questionnaire filled out by employees working at different organizations. The focused-on populace estimate for the consideration is 390 representatives chosen arbitrarily in Erbil – Iraq. The sample of the questionnaire incorporates all the representatives within the public sector. A survey 40 has been planned and utilized to record data based on a Likert scale (five scores) incorporated around the employees' characteristics and the motivational variables. The gotten information was analyzed with the SPSS program by utilizing strategies containing descriptive statistics and binary logistic regression. The comes about demonstrated that the viable variables that motivating force the employees within the organizations are in line with the multidimensional structure of mental and sociological issues and recognizing all these errands and acing them and proposing and submitting arrangements make the assignments and duties of the directors more troublesome. The research includes“Commitment”,“Involvement”,“Self-efficacy”,“HRMS support”,“Satisfaction”,“Education”,“Income”, and“Experience”lastly play a significant role in motivating employees.
Özet (Çeviri)
Stratejik İnsan Kaynaklar Yönetiminin amacı, organizasyonel sorunları ele alan ve özellikle işletmelerin uzun vadeli ticari hedeflerine ulaşmalarına katkıda bulunan ve geleceğe yönelik insan kaynakları programları oluşturma ve yürütme faaliyetlerine getirmektir. Bu amaca ulaşmak için farklı kamu kuruluşlarında çalışan işgörenlere yönelik anketler oluşturularak personelin cevaplandırılması istenmiştir. Anketler Irak-Erbil'de faaliyet gösteren çeşitli kamu kuruluşlarında çalışan personeller arasından rastgele 390 personele uygulanmıştır. Anket, çalışanların demografik özellikleri ve motivasyon değişkenleri etrafında birleştirilmiş bir Likert ölçeğine (beş puan) dayalı verileri kaydetmek için planlanmış ve kullanılmıştır. Elde edilen bilgiler, betimsel istatistikler ve ikili lojistik regresyon içeren stratejiler kullanılarak SPSS programı ile analiz edilmiştir. Sonuç, kamu şirketlerinde çalışanları motive eden güçlü değişkenlerin, zihinsel ve sosyolojik konuların çok boyutlu yapısı ile uyumlu olduğunu ve tüm bu görevlerin farkına varıp bunları yerine getirmenin ve düzenlemeler önermenin ve sunmanın yöneticilerin görev ve sorumluluklarını daha da zahmetli ve önemli hale getirdiğini göstermiştir. Araştırmaya göre“Bağlılık”,“Katılım”,“Öz yeterlilik”,“İKYS desteği”,“Memnuniyet”,“Eğitim”,“Gelir”ve“Tecrübe”çalışanları motive etmede daha sonraki önemli rollere sahiptir.