8-10 yaş arası taekwondo ve cimnastik sporcularında beden algısı ve beslenme durumunun saptanması
Determination of body perception and nutritional status in taekwondo and gymnastics athletes aged 8-10
- Tez No: 717896
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, taekwondo ve cimnastik sporcularında beden algısı ve beslenme durumunun saptanması amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 8-10 yaş aralığında 46'sı taekwondo, 43'ü cimnastik olmak üzere, 89 sporcu katılmıştır. Çalışmaya katılacak sporcuların genel özelliklerinin ve katılımcıları olduğu branşa özgü bilgilerinin sorgulandığı anket ile birlikte sporcuların beden algıları belirlenmesi için Beden Algısı Piktogramı araştırmacı tarafından yüz yüze uygulanmıştır. Sporcuların boy, kilo ve BKİ ölçümleri araştırmacı tarafından yapılmıştır. Sporcuların beslenme durumlarının değerlendirilmesi için antrenmanlı ve antrenmansız gün olmak üzere 2 günlük besin tüketim kaydı alınmış ve analiz alınmıştır. Sporcularda beden algısı spor dalı arasındaki ilişki incelendiğinde, cimnastik sporu ile ilgilenen sporcuların taekwondo sporcularına kıyasla daha çok zayıf gözükmek istedikleri saptanmıştır (p0,05). Beden algısının bu parametreler üzerine etkisinin netleşmesi için daha fazla araştırmaya gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the body image and nutritional status of taekwondo and gymnastics athletes. A total of 89 athletes, 46 in taekwondo and 43 in gymnastics, between the ages of 8-10 participated in the study. The Body Perception Pictogram was applied face-to-face by the researcher to determine the body perceptions of the athletes, together with the questionnaire in which the general characteristics of the athletes who will participate in the study and their knowledge specific to the branch they are participating in were questioned. Height, weight and BMI measurements of the athletes were made by the researcher. When the relationship between body image and sports branch in athletes was examined, it was determined that the athletes interested in gymnastics wanted to appear thinner than taekwondo athletes (p0.05). More research is needed to clarify the effect of body image on these parameters.