Taekwondo temalı pliometrik antrenmanların 12-14 yaş taekwondo sporcularının motorik özellikleri ve müsabaka performansları üzerine etkisi
The effect of taekwondo themed plyometric training on the motoric characteristics and competitive performance of taekwondo athletes 12-14 years old
- Tez No: 625546
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma; 12-14 yaş taekwondo sporcularında, taekwondo temalı pliometrik antrenman programının, sporcuların motorik özelliklerine ve müsabaka performansına etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Bu amaçla yapılan çalışma, Trabzon ilinde, Bordo Mavim Spor Kulübünde antrenman yapan, yaşları 12-14 arasında değişen 21 müsabık sporcunun gönüllü katılımı ile gerçekleştirildi. Çalışma, taekwondo temalı pliometrik antrenman yapan (n=10) deney ve klasik taekwondo antrenmanı yapan (n=11) kontrol gruplarından oluşan 2 grup üzerinde gerçekleştirildi. Deney grubu 10 (6 kadın, 4 erkek), kontrol gurubu ise; 11 (7 kadın, 4 erkek) sporcudan oluşturuldu. 8 hafta süreli bu çalışmada; deney grubu sporcuları, haftada 3 gün klasik taekwondo antrenmanlarına ve 3 gün taekwondo temalı pliometrik antrenmanlara katılırken, kontrol grubu sporcuları haftada 6 gün klasik taekwondo antrenmanlarına katıldı. Sporcuların boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ölçümleri yapılıp, vücut kütle indeksleri belirlendi. Katılımcıların motorik performans düzeylerini belirlemek için; sürat, denge, sıçrama (tek-çift ayak yatay ve dikey), çeviklik-çabukluk ve aerobik-anaerobik testler uygulandı. Ayrıca, deney ve kontrol grubu sporcularına karşılıklı müsabaka yaptırılarak geliştirilen müsabaka performans karteksi ile müsabaka performansları belirlendi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde SPSS 25.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This work; For taekwondo athletes aged 12-14, to use taekwondo themed pliometric training, to examine the motoric characteristics and competition performance of athletes. The study in this direction was carried out with the voluntary participation of 21 competition athletes between the ages of 12-14 who train at the Bordeaux Mavim Sports Club. The study was carried out on two groups consisting of taekwondo themed pliometric training (n = 10) experiment and classical taekwondo training (n = 11) control groups. If the experimental group is 6 girls and 4 boys, a total of 10 and the control group; It consists of 11 athletes, 7 girls and 4 boys. In this regard, for 8 weeks; Experimental group athletes participated in classical taekwondo training 3 days a week and taekwondo themed pliometric training 3 days a week, while control group athletes attended classical taekwondo training 6 days a week. Body length indexes of athletes were measured and body mass indexes were determined. For the motor performance levels of gold; speed, balance, jump (single-double foot horizontal and vertical), agility-quickness and aerobic-anaerobic tester were applied. In addition, performance and control group and performance card index performance cards were determined. SPSS 25.0 program was used.