Taekwondocularda maç simülasyon oyunlarının fiziksel özelliklere ve taekwondo tekniklerine etkisi
Effects of match simulation games on physical characteristics and taekwondo techniques in taekwondo players
- Tez No: 964648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SEVİNÇ YILMAZ, ÖĞR. GÖR. BURAKHAN AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: 10–14 yaş aralığında yer alan lisanslı taekwondo sporcularına 8 hafta süresince uygulanan maç simülasyon oyunları temelli antrenman programının, fiziksel uygunluk, motor beceriler ve taekwondoya özgü teknik performans değişkenleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Materyal ve Metot: Araştırmaya 29 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılardan 14 kişi çalışma grubunu, 15 kişi ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Çalışma grubu maç simülasyon oyunları ile yapılandırılmış antrenman programını uygularken, kontrol grubu rutin taekwondo antrenmanlarına devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effects of an 8-week match simulation game based training program on physical fitness, motor skills, and taekwondo-specific technical performance in licensed taekwondo athletes. Material and Method: A total of 29 volunteers participated in the study, with 14 assigned to the experimental group and 15 to the control group. The experimental group followed a structured training program incorporating match simulation games, while the control group continued routine taekwondo training.