ELF in international higher education institutions in Turkey: Learner and instructor perspectives
Türkiye'deki uluslararası yüksek öğretim kurumlarında ortak dil olarak İngilizce: Öğrenci ve öğretmen perspektifleri
  1. Tez No: 717966
  2. Yazar: YAVUZ KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BAYYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 408
Özet
Bu çalışma, eğitim dili İngilizce olan üniversitelerin İngilizce hazırlık okullarının müfredatına ortak dil olarak İngilizce (ODİ) farkındalığını entegre etmenin potansiyel yollarını araştırmaktadır. ODİ farkındalığı, İngilizcenin kavramsallaştırılması ve İngilizce eğitiminin amaçlarının tanımlanması konularında temel değişiklikleri kapsar. Bu nedenle, ODİ farkındalığını mevcut İngilizce eğitimi uygulamalarıyla bağdaştırma olanaklarını araştırmak için bu çalışma, hazırlık okulu öğrencilerinin ODİ'ye yönelik tutumları ve bu bağlamda dil öğrenme amaçları, hazırlık okulu eğitmenlerinin ODİ ve İngilizce eğitimi arasında kurduğu ilişki, eğitmenlerin sınıftaki ODİ farkındalığıyla gerçekleştirdikleri öğretim tercihleri ve sürecin etkinliğinin her iki grup tarafından değerlendirilmesi dahil olmak üzere birden fazla odağa sahiptir. Bu çalışma, veri toplamak için diğer kaynakların yanı sıra anketlerden, yarı yapılandırılmış ve odak grup görüşmelerinden, ODİ üzerine bir öğretmen eğitimi modülünden, sınıf gözlemlerinden ve derste kullanılan doküman ve materyallerden yararlanmaktadır. Eğitmenler, öğretmen eğitimi ve ders planlama, uygulama ve değerlendirme süreçlerinde yer alırken, öğrenciler anket çalışmasında ve katıldıkları derslerin değerlendirilmesinde yer almıştır. Verileri analiz etmek için nicel ve nitel teknikler karma olarak kullanılmıştır. Bulgular, öğrencilerin İngilizcenin küresel rolünün farkında olduklarını ve ODİ ile ilgili olarak çeşitli dil ihtiyaçları olduğunu göstermektedir. Ayrıca bulgular, eğitmenlerin ODİ kavramının farklı yönlerine odaklanarak ve bunları farklı dil becerileriyle birleştirerek çeşitli yöntemlerle ODİ'ye duyarlı dersler tasarlayabildiklerini de göstermektedir. Derslerin öğrenciler ve eğitmenler tarafından eleştirel olarak değerlendirilmesi, sınıf içi uygulamaların etkili yönlerini ortaya koymaktadır. Bulgulara dayalı olarak, üniversitelerin dil hazırlık okullarındaki İngilizce eğitimi uygulamalarına ilişkin sekiz bileşenli bir eylem planı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the potential ways of integrating English as a lingua franca (ELF) awareness into the curriculum of English preparatory schools of universities where the medium of instruction is English. ELF awareness consists of fundamental changes in how the English language is conceptualized and the aims of English education are defined. Therefore, in order to investigate the possibilities of merging ELF awareness with the existing English language teaching (ELT) practices, this study has multiple foci including prep school students' attitudes towards ELF and their language learning aims in that respect, prep school instructors' conceptualization of the relationship between ELF and ELT, their ELF-aware teaching preferences in the classroom, and the evaluation of the effectiveness of the process by both groups. To gather data, the study makes use of - among other things - questionnaires, semi-structured and focus-group interviews, a teacher training module on ELF, classroom observations, and lesson artefacts. While the instructors are involved in teacher training and lesson planning, delivery and evaluation processes, the students are involved in surveys and evaluation of the lessons they attended. A mix of quantitative and qualitative techniques are used to analyze the data. The findings indicate that the students are aware of the global role the English language plays, and they have various linguistic needs in relation to ELF. Furthermore, the evidence also suggests that the instructors can design ELF-aware lessons using a variety of methods, focusing on various aspects of the ELF concept, and merging these with different linguistic skills. The critical evaluation of the lessons by the students and the instructors themselves reveals the effective aspects of classroom implementations. Based on the findings, an eight-component blueprint for action is suggested regarding the ELT practices in language prep schools of universities.