Yenilenebilir enerji yatırımlarında finansal gelişmenin önemi: E-7 ülkeleri üzerine bir analiz
The importance of financial development in renewable energy investments: An analysis on E-7 countries
- Tez No: 718027
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM AFŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Son yıllarda küresel ısınma ve fosil yakıt rezervlerinin tükenmesi gibi faktörler dikkatleri yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlendirmiştir. Özellikle 2000'li yıllardan itibaren, ülkelerin toplam enerji paylarında yenilenebilir enerjinin payı giderek artmıştır. Bu artışta yenilenebilir enerji yatırımlarının payı da büyük öneme sahiptir. Yenilenebilir enerji yatırımlarının gerçekleştirilmesindeki önemli noktalardan birisi, yatırıma aktarılacak fonların temin edilmesidir. Bu noktada sağlam ve iyi gelişmiş bir finansal sistemin varlığı, yenilenebilir enerji yatırımları için daha düşük maliyetlerle daha fazla finansmanı teşvik etmekte ve böylelikle yenilenebilir enerji yatırımlarının artmasına katkı sağlamaktadır. Bu amaçla E-7 ülkeleri için 2000-2017 dönemi veri setiyle finansal gelişme ve yenilebilir enerji yatırımları arasındaki ilişki Panel eşik değer regresyon yöntemi ile araştırılmıştır. Ayrıca Panel Eşik Regresyon modelinde çıkan sonuçların tutarlılığının araştırılmasında, Kao Panel Eşbütünleşme, FMOLS ve DOLS yöntemleri kullanılmıştır. Analiz bulguları, finansal gelişme ve yenilenebilir enerji yatırımları arasında doğrusal bir ilişkinin olmadığına ve finansal gelişme için tek eşik değerin (0.36) bulunduğuna dair güçlü kanıtlar ortaya koymaktadır. Finansal gelişme, eşik değerin altında ve üzerinde, yenilenebilir enerji yatırımlarını istatistiki olarak pozitif etkilemektedir. Bununla birlikte eşik değerin üzerinde bir finansal gelişme, yenilenebilir enerji yatırımlarını pozitif etkilemekle birlikte azalan marjinal etkilere sahiptir. Ayrıca GSYİH, patent başvuruları, karbon emisyonları, enflasyon ve politika endeksi, yenilenebilir enerji yatırımlarını istatistiki olarak anlamlı ve pozitif yönde etkilerken, fosil yakıt tüketiminin ise yenilenebilir enerji yatırımlarını istatistiki olarak negatif etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. FMOLS ve DOLS sonuçları da karbon emisyonu ve fosil yakıt tüketimi dışında panel eşik değer modeli ile benzer sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, factors such as global warming and the depletion of fossil fuel reserves have focused attention on renewable energy sources, which are referred to as clean, local, and endless energy sources. Especially since the 2000s, the share of renewable energy in the total energy of countries has gradually increased. The share of renewable energy investment in this increase is also of great importance. One of the most important issues in realizing renewable energy investment is the provision of funds to invest. A sound and well-developed financial system favors the financing of renewable energy investments with lower costs, thus contributing to the increase of renewable energy investments. For this purpose, the relationship between the 2000-2017 dataset and financial development and renewable energy investment for E-7 countries was investigated using the panel threshold regression method. In addition, the Kao Panel Cointegration, FMOLS and DOLS methods were used to examine the consistency of the results obtained in the panel threshold regression model. The results of the analysis clearly show that there is no linear relationship between financial development and renewable energy investment and there is only one threshold (0.36) for financial development. Financial development has a statistically positive effect on renewable energy investment, both below and above the threshold. However, financial development above the threshold was found to have a positive effect on renewable energy investment, but with diminishing marginal effects. In addition, GDP, patent applications, carbon emissions, inflation and policy index were found to have a statistically significant and positive effect on renewable energy investment, while fossil fuel consumption had a statistically negative effect on renewable energy investment. FMOLS and DOLS results used as alternative model results, which are used as alternative models, also gave similar results with the panel threshold value model, except for carbon emission and fossil fuel consumption.