Exploring the role of digital marketing & its strategies for clothing industry (A case of Turkey and the Middle East)
Giyim sektöründe dijital pazarlamanın rolü ve stratejilerinin incelenmesi (Türkiye ve Ortadoğu örneği)
  1. Tez No: 718028
  2. Yazar: HEBA ALSHEIKH SALEH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, literatürü zenginleştirmeyi ve genellikle giyim veya hazır giyim şirketleri tarafından uygulanan dijital pazarlama stratejilerini analiz etmeye çalışan önceki ilgili çalışmaların boşluğunu doldurmayı amaçlamıştır. Bu çalışma, giyim firmalarının uzun süredir benimsedikleri bölgesel bakış açısını, firmaların pazarlamasını üstlenirken dijital pazarlama stratejisi açısından analiz etmektedir. Çalışma, dijital pazarlama stratejisi ile ilgili başlangıç bölümünde belirtilen araştırma sorularına rehberlik etmiş ve cevaplamıştır. Bu çalışmada tanımlayıcı ve nedensel araştırma desenleri kullanılmıştır. Hedef nüfus, operasyonel mesleklerde farklı yönetimsel ve yönetimsel olmayan seviyelerde 772 personeldi. Bu popülasyon, insanların bir veya daha fazla dijital pazarlama stratejik aracıyla günlük olarak iletişim halinde oldukları ve belirlenen performans ve pazarlama etkinliği göstergeleri üzerindeki etkisini gözlemleyebildikleri için seçilmiştir. Örneklem seçiminde tabakalı orantılı rastgele örnekleme tekniği kullanılmıştır. Tabakalandırma, varyans üzerinde bir miktar kontrol sağlayarak standart hatayı azaltmayı amaçladı. Buna göre, 89'u yönetici pozisyonlarından ve 175'i yönetici olmayan profesyonellerden olmak üzere iki tabakadan 264'ü yanıtlayan kişiler seçilmiştir. Araştırmacı bu çalışma için birincil verileri kullanmış ve anketler aracılığıyla toplamıştır. Bu araştırmadaki nicel veriler, sosyal bilimler için istatistiksel paket (SPPS) kullanılarak tanımlayıcı istatistiklerle analiz edildi, diyor Patil, S., & Mankar, A. (2016). Tanımlayıcı istatistikler, ortalama, sıklık, standart sapma ve profil numunesi özelliklerine ve verilerden ortaya çıkan ana kalıplara ilişkin yüzdeleri içerir. Bankaların müşteri sadakati ve memnuniyeti açısından dört değişkenin her birinin göreceli önemini belirlemek için çok değişkenli bir regresyon modeli uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to enrich the literature and fill the gap of prior associated studies which seek to analyze the digital marketing strategies that are usually implemented by the clothing or garments companies. This study analyzed the regional perspective adopted by the clothing companies for long period in term of digital marketing strategy when they come to handle the marketing of the companies. The study has guided and answered the research questions mentioned in the beginning chapter regarding the digital marketing strategy. Descriptive and causal research designs were used this study. The target population was of 772 staff in different managerial and non-managerial levels at the operational professions. This population was chosen since the people have day to day contact with one or more of the digital marketing strategic tools and can observe its impact on the performance and marketing effectiveness indicators identified. Stratified proportionate random sampling technique was used to select the sample. Stratification aimed to reduce standard error by providing some control over variance. Accordingly, respondents comprising of 264 were selected from the two stratums with 89 from managerial positions and 175 from non-managerial professionals. The researcher used primary data for this study and collected using questionnaires. The quantitative data in this research was analysed by descriptive statistics using statistical package for social sciences (SPPS) says Patil, S., & Mankar, A. (2016). Descriptive statistics includes mean, frequency, standard deviation and percentages to profile sample characteristics and major patterns emerging from the data. A multivariate regression model was applied to determine the relative importance of each of the four variables with respect to customer loyalty and satisfaction of the banks.