Duygusal zekânın eleştirel düşünmeye etkisi: Turizm öğretmenlerine yönelik bir araştırma
The effect of emotional intelligence on critical thinking: A research for teachers of tourism
  1. Tez No: 718124
  2. Yazar: ÜLKİYE GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ARSLAN KALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, İşletme, Education and Training, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında, turizm öğretmenlerinin duygusal zeka düzeylerinin eleştirel düşünmeleri üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığının ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, duygusal zekâ boyutlarının eleştirel düşünme boyutları üzerindeki etkisinin saptanması ve bu etkinin turizm öğretmenleri açısından günümüz eğitim sistemi içerisindeki öneminin belirlenmesi ve değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Bu bağlamda, çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket tekniği uygulanmıştır. Çalışmanın evrenini Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nde görev yapan 245 turizm (Konaklama Seyahat Hizmetleri ve Yiyecek İçecek) öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem büyüklüğünün, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde turizm öğretmeni olarak görev yapan 160 kişi olması gerektiği tespit edilmiştir. Anket formu üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, katılımcıların demografik özelliklerini, ikinci bölümde; katılımcıların duygusal zekâ özelliklerini ve üçüncü bölümde eleştirel düşünme düzeylerini ölçen ifadeler yer almaktadır. Araştırma sonucunda, eleştirel düşünme alt boyutlarının demografik özelliklerden cinsiyet, medeni durum ve öğrenim durumu değişkenlerine göre farklılaşmadığı görülmüştür. Fakat çalışmada öğretmenlerin yaşlarının arttıkça eleştirel düşünme düzeylerinin azaldığı görülmüştür. Öğretmenlerin yaşları arttıkça, akıl yürütme, kanıt arama, gerçeği arama, açık fikirlilik ve sistematiklik boyutlarında eleştirel düşünme düzeyleri anlamlı bir şekilde azaldığı görülürken mesleki tecrübe değişkeninin akıl yürütme, kanıt arama ve gerçeği arama eleştirel düşünme alt boyutları düzeyinde anlamlı bir etkisinin olduğu görülmüştür. Yine araştırma sonucunda, duygusal zekanın; özbilinç, empati ve motivasyon alt boyutlarının kabul edilebilir ölçüde eleştirel düşünmeyi etkilediği fakat öz yönetim boyutunun eleştirel düşünme alt boyutları üzerinde bir etkisinin olmadığı ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal whether tourism teachers' emotional intelligence levels have any effect on their critical thinking. For this purpose, it is aimed to determine the effect of emotional intelligence dimensions on critical thinking dimensions and to determine and evaluate the importance of this effect in today's education system for tourism teachers. In this context, the survey technique, which is one of the quantitative research methods, was applied in the study. The universe of the study consists of 245 tourism (Accommodation, Travel Services and Food and Beverage) teachers working in the Eastern and Southeastern Anatolia Regions. It was determined that the sample size of the study should be 160 people working as tourism teachers in the Eastern and Southeastern Anatolia Regions. The questionnaire form consists of three parts. In the first part, the demographic characteristics of the participants, in the second part; There are expressions measuring the emotional intelligence characteristics of the participants and their critical thinking levels in the third section. As a result of the research, it was seen that the sub-dimensions of critical thinking did not differ according to demographic characteristics, gender, marital status and educational status variables. However, in the study, it was observed that as the ages of the teachers increased, their critical thinking levels decreased. As the age of the teachers increased, it was observed that the critical thinking levels in the dimensions of reasoning, evidence-seeking, truth-seeking, open-mindedness and systematicity decreased significantly, while the professional experience variable had a significant effect on the level of reasoning, evidence-seeking and truth-seeking critical thinking sub-dimensions. And also as a result of the research, emotional intelligence; It was revealed that the sub-dimensions of self-awareness, empathy and motivation affect critical thinking to an acceptable extent, but the sub-dimensions of self-management did not have an effect on the sub-dimensions of critical thinking.