Duygusal zeka ile dijital okuryazarlık becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Üniversite öğrencileri üzerine bir araştırma
Analysing the relationship between emotional intelligence and digital literacy skills: A research on university students
  1. Tez No: 867379
  2. Yazar: GÜLÇİN ARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT SİNAN ATİLGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Psikoloji, İletişim Bilimleri, Public Relations, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Dijital teknolojilerin ortaya çıkışı, insan yaşamının çeşitli yönlerini dönüştürerek, başarılı uyum için kritik yeterlilikler olan duygusal zekâ ve dijital okuryazarlığın birleşmesine yol açmıştır. Öz farkındalık, öz düzenleme, sosyal farkındalık ve ilişki yönetimini içeren duygusal zekâ, etkili kişilerarası etkileşimleri mümkün kılabilen beceriler setinden oluşmaktadır. Öte yandan, dijital okuryazarlık, bilgi alma, eleştirel düşünme ve çevrimiçi iletişim ile ilgili becerileri kapsayan dijital bilgilere erişme, bunları değerlendirme ve kullanma kapasitesini ifade etmektedir. Literatür araştırmaları, duygusal zekânın dijital okuryazarlığı teşvik etmede çok önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Daha yüksek duygusal zekâya sahip bireylerin, çevrimiçi güvenilir bilgileri ayırt etmek, çevrimiçi etkileşimleri yönetmek ve sorumlu dijital vatandaşlık sergilemek için daha donanımlı oldukları vurgulanmaktadır. Bu araştırmanın amacı; duygusal zekanın dijital okuryazarlığı etkileyip etkilemediğini ortaya koymaktır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi Atatürk Üniversitesi'nde eğitim almakta olan gönüllü 438 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgular; duygusal zeka ve dijital okuryazarlık düzeyleri arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca bu ilişki doğrusal bir özelliğe sahiptir. Sonuç olarak; duygusal zeka ve dijital okuryazarlık düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The advent of digital technologies has transformed various aspects of human life, leading to the convergence of emotional intelligence and digital literacy as critical competencies for successful adaptation. Emotional intelligence, which includes self-awareness, self-regulation, social awareness, and relationship management, consists of a set of skills that can enable effective interpersonal interactions. On the other hand, digital literacy refers to the capacity to access, evaluate, and use digital information, including skills related to information retrieval, critical thinking, and online communication. Literature research shows that emotional intelligence plays a crucial role in promoting digital literacy. It is emphasized that individuals with higher emotional intelligence are better equipped to distinguish reliable information online, manage online interactions, and exhibit responsible digital citizenship. The aim of this study is to reveal whether or not emotional intelligence affects digital literacy. The survey model, one of the quantitative research methods, was used in this study. The sample of this study consists of 438 volunteer students studying at Atatürk University. The findings of the study showed that there is a moderate positive relationship between emotional intelligence and digital literacy levels. In addition, this relationship has a linear characteristic. As a result, it was concluded that there is a significant relationship between emotional intelligence and digital literacy levels