Türkçe ders kitaplarında şiir dili (Şiir metinlerinin dil bilimsel açıdan incelenmesi)
Poetic language in Turkish text books (A lingustic examination of poems)
  1. Tez No: 718127
  2. Yazar: GÜLŞEN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 430
Özet
“Türkçe Ders Kitaplarında Şiir Dili (Şiir Metinlerinin Dil Bilimsel Açıdan İncelenmesi)”adını taşıyan bu çalışmada; ders kitaplarındaki şiir metinleri dil bilimsel ögeler bakımından incelemeye alınmış, öğrencilerin Türkçe dersinde nasıl bir şiir dili ile karşı karşıya olduklarını betimlemek amaçlanmıştır. Nitel bir çalışma olan bu araştırmada içerik analizi yöntemi kullanılmış, kitaplardaki metinler betimsel tarama modeline göre incelenmiştir. Çalışma sonunda, Türkçe ders kitaplarında yer alan şiir metinlerinin dil bilimsel unsurları bulundurma bakımından çok değişken özelliklere sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study entitled“Poetic Language in Turkish Text Books (A Linguistic Examination of Poems)”aims to examine the poems in text books in terms of linguistic elements with the intent of revealing the kind of poetic language the students work with in Turkish courses. In this qualitative study, content analysis method was used and the texts in the books were studied in line with the descriptive survey model. At the end of the study, it was seen that the poems in Turkish text books varied greatly in terms of their linguistic features.